کنترل علفهای هرز گلخانه

کنترل علفهای هرز گلخانه از اهمیت حیاتی برخوردار است تا بتوان گیاهانی قابل فروش و عاری از هرگونه آفت، باکتری، ویروس، مایکوپلاسما و البته علف هرز داشت. بسیاری از افراد اهمیت کنترل علفهای هرز را در داخل و درمحیط بیرون گلخانه نادیده میگیرند. علفهای هرز همان طور که چهره نامطلوبی دارند می توانند وقتی حتی […]

0

کنترل علفهای هرز گلخانه از اهمیت حیاتی برخوردار است تا بتوان گیاهانی قابل فروش و عاری از هرگونه آفت، باکتری، ویروس، مایکوپلاسما و البته علف هرز داشت. بسیاری از افراد اهمیت کنترل علفهای هرز را در داخل و درمحیط بیرون گلخانه نادیده میگیرند.

علفهای هرز همان طور که چهره نامطلوبی دارند می توانند وقتی حتی گیاهی در گلخانه وجود ندارد، ناقل آفات باشند آنها همچنین می توانند ناقل بیماریهایی مثل ویروسها، باکتریها و مایکوپلاسما باشند که می توانند به گیاهان گلخانه ای انتقال یابند.

اهمیت کنترل علفهای هرز گلخانه

علفهای هرزی که داخل یا خارج گلخانه وجود داشته باشند می توانند منجر به بروز مشکلاتی شوند. در داخل گلخانه گیاهان با استفاده از دماهای بالا، نور ثابت و منبع آب کافی ،بخوبی رشد می کنند.


این شرایط به رشد محصولات گلخانه ای و همچنین علفهای هرز بسیار کمک می کند در داخل گلخانه، علفهای هرز می توانند در هر جائی که یک محیط رشد برایشان فراهم باشد، وجود داشته باشند.

خصوصا” گیاهان چند ساله که بطور معمول یک یا دوبار در سال گل می دهند می توانند چندین بار وارد سیکل گلدهی شوند. کف گلخانه هایی که سیمانی نشده باشد یا بطورنامناسب سیمانی شده باشد مکان خوبی برای جوانه زنی و رشد علفهای هرز است .

کنترل علفهای هرز گلخانه


البته می توان علفهای هرز را در هر جائی که محیط رشد فراهم باشد، پیدا کرد . زمانیکه یک آلودگی شدید و جدی رخ دهد ،کنترل علف هرز می تواند بسیار دشوار و هزینه بر باشد و منجر به اختلال در تولید گیاهان اصلی گلخانه ای باشد.


حفظ شرایط رشدی عاری از علفهای هرز برای تولید محصولات گلخانه ای با کیفیت بالا ضروری است . فقط اگر عملیات کنترل علف هرزبه طور صحیح و مرتب و با استفاده از معیارهای مناسب برای کنترل، اجرا شود، می توان حشرات و بیماریها را در سطح حداقل نگه داشت .


علفهای هرز اصلی در گلخانه

بدون توجه به نوع محصول کشت شده در گلخانه، معمولا” با انواع خاصی از علفهای هرز اصلی مواجه می شویم. چند علف هرز اصلی شامل: ترشک شبدری کوتاه (جنسoxalis) bittercress(جنس cardamine) و فرفیون (جنس euphorbia) هستند.


دلایل بسیاری برای رشد این علفهای هرز وجود دارد:

-سازگاری به انواع شرایط خاک ، هوا و نور
-چرخه زندگی سریع (دوره کوتاه ا زدانه تا به گل رفتن)
-تولید بذر فراوان


سس

گونه های بسیاری از سس وجود داردکه باعث ایجاد مشکلاتی در بخش باغبانی شده اند. در واقع سس یک گیاه انگلی پیچک مانند است. وقتی خودش را به گیاه میزبان متصل می کند ، سیستم ریشه ای اش را از دست می دهد.

سس غذای خود را از گیاهی که انگل آن شده است به دست می آورد و نیازی به برگ یا کلروفیل ندارد. به همین دلیل، این گیاه لزوما” بدون برگ و به رنگ زرد تا نارنجی است. سس خویشاوندی نزدیکی با نیلوفر پیچ دارد و یکساله می باشد.

بهترین روش کنترل آن حذف گیاهان آلوده یا بخشهای آلوده گیاه است.


فرفیون ها :

فرفیون های کم رشد یا خزنده شامل تقریبا ۱۱ گونه می شوند. آنها می توانند بوسیله شیره گیاهی شیر مانندی که موقع شکستن ساقه یا برگ تولید می شود ، شناسایی شوند. دو گونه از رایجترین آنها فرفیون خزنده و فرفیون خالدارهستند.

بیشترگونه هایی که در گلخانه یافت می شود، یکساله هستند.

سایر ویژگی های علف هرزی آنها شامل این موارد می شود :

-طی مراحل بذر تا گلدهی در تقریبا” ۳هفته
-تولید مقادیر فراوان بذر
-جوانه زنی در اواخر بهار و اوایل تابستان
Phyllanthush، که chamberbitter، leaf-flower و niruri هم نامیده می شود، یک گیاه یکساله تابستانه است که بذر فراوانی تولید می کند. این علف هرزکه هم خانواده فرفیون است، نیازهای رشدی بسیار مشابهی با آن دارد.

۶ گونه از آن در ایالات متحده مشاهده شده اما درخزانه ها رایج ترین گونه موجود است . با اینکه ph.spp. در خانواده فرفیون قراردارد، وقتی ساقه یا برگش شکسته می شود ، شیره سفید رنگ تولید نمی کند.


سایرعلفهای هرز

سایرعلفهای هرزی که ممکن است در گلخانه دیده شوند. در زیر آورده شده اند.


ترشکها

ازمیان چندین گونه ترشک شاید ۲گونه از رایجترین آنها ترشک زرد (oxalis stricta) و ترشک خزنده (oxalis corniculata) باشند.

هر دو گونه خصوصیات رشدی بسیار مشابهی دارند که از ویژگیهای علفهای هرز است:

-طی مراحل بذر تا گلدهی در کمتر از ۳ هفته
-تولید مقادیر فراوان بذر
-انتشار بذر تا فاصله ای بیش از ۱۲فوت(۳۶۰سانتی متر) از طریق ساختاری بنام elators.

-شبیه شبدر بوده و برگها به سختی به محلولهای علف کش آغشته می شوند زیرا کوچک و مومی هستند.


هردو گیاه چندساله اند؛ البته تفاوت اصلی میان این دو در این است که ترشک زرد بوسیله ریزوم های زیرزمینی تکثیرمی شود (ساقه هایی که زیرزمین می خزند) و ترشک خزنده بوسیله استولونها تکثیر می شود (ساقه هایی که روی زمین می خزند) .

این گیاه علاوه براینکه علف هرز بدمنظری است ، به عنوان ناقل آفاتی همچون مگس های سفید و کنه های عنکبوتی شناخته شده است .


علف جگری

علف جگری یک گیاه از آغازیان است که با هاگ تولید مثل می کند. گیاهان آن نریا ماده هستند. آلودگی به این علف در یک گلخانه معمولا در محیطهای دائما” خیس در گلدانها و سینی ها و در جاهای خیس در زیر سکوهای گلخانه دیده می شوند.

علفهای جگری می توانند ناقل شته ها باشند


گراس ها

گراس ها خانواده ای بزرگ از گیاهان هستند که نمونه های علف هرزی زیادی در آن وجود دارد . این گیاهان علفی می توانند از طریق بذر یا مواد plug آلوده و ناخالص وارد شوند.

برخی از این گراس ها که ممکن است با آنها مواجه شویم شامل علف چمنی ، سوروف بی تی راخ و پنجه مرغی می شود


علف توت

علف توت در دهه ۱۹۶۰ وارد ایالات متحده شد و در بیشتر نقاط این کشور گسترش یافته است. این علف در صنعت خزانه مخزن تبدیل به علف هرزی آزار دهنده شده است . این گیاه می تواند از بذر تا گلدهی را در کمتر از ۲هفته طی کند.


Bitter cress

چندین گونه ازbitter cress وجود دارد اما شاید رایج ترین آنها hairy bitter cress cardamin hirsutal) باشد . بقیه گونه هایی که ممکن است با آنها مواجه شویم bittercrss گل کوچک وbittercress کم بذرتر هستند.

به مانند همهbittercress ها ، hariy bittercress بسیاری از خصوصیات علفهای هرز را داراست :

-طی مراحل بذر تا گلدهی در کمتراز سه هفته
-تولید مقادیر فراوان بذر
-انتشار بذرها تا فواصل چندین فوت بوسیله مکانسیم خاصی در دیواره میوه .


گل ستاره ای ها

گل ستاره ای ها خانواده ای از گیاهان هستند که متشکل از تعداد زیادی گونه اند که بسیاری از آنها در گلخانه ها دیده می شود. علت اصلی فراوانی آن، بذرهای باد رو است.

بسیاری از گل ستاره ای ها مثل گل قاصد با ساختاری چتر مانند تجهیز شده اند که به بذر اجازه می دهد به هوا رفته و مایل ها مسافت را طی کند. برخی از آسترها که ممکن است در گلخانه دیده شوند شامل گل قاصد ، پیر گیاه معمولی ،کاهوی وحشی می باشند.


منابع علف هرز

سایر علفهای هرز ممکن است بسته به شرایط و مکان رشد دیده شوند. البته بسیاری از مشکلات علف هرز از منابع بذری آلوده به بذر علف هرز و plugهایی که با گیاهان علف هرز آلوده شده اند ، نشأت می گیرد .

سایر منابع بذر علف هرز شامل مزارع، جنگل ها و علف های هرزی که در مجاورت گلخانه رشد می کنند می شود. هر گیاهی (چوبی یا علفی) که بذری که با باد منتشر شود تولید کند می تواند به گلخانه راه یافته و تبدیل به مشکل علف هرز شود.


کنترل علفهای هرز گلخانه در داخل گلخانه

یک برنامه مدیریت تلفیقی علفهای هرز بطور مؤثری جمعیت علفهای هرز را کنترل می کند.

این برنامه شامل استفاده از روشهای مبارزه زراعی (پیشگیری و رعایت اصول بهداشت)، روشهای مبارزه مکانیکی (وجین علفهای هرز)، موانع فیزیکی (پوشش فیبر).

خالی کردن مکان و فراهم کردن امکان خشک شدن علفهای هرز (‌آفتاب دهی) و استفاده انتخابی از کنترل شیمیایی ( علف کشهای پیش و پس از سبزشدن) می شود.


این روشها فقط گیاهان موجود را حذف می کنند ولی مانع سبزشدن بذوری که ممکن است وجود داشته باشند، نمی گردد. حتی آفتاب دهی هم به ندرت گرمای کافی را برای از بین بردن مؤثر بذر علف هرز تولید می کند.


مبارزه :

علی رغم همه تلاش شما ، ممکن است علفهای هرز باز هم در گلخانه مشکل ساز شوند. در این مرحله برای کنترل این علفهای هرز ۴ گزینه وجود دارد:

– حذف فیزیکی علفهای هرز
– دور ریختن مواد گیاهی آلوده
– خارج کردن محصول ازگلخانه و فراهم کردن امکان خشک شدن و ازبین رفتن علفهای هرز


پیشگیری:

علفهای هرزو بذورآنها می توانند در اثر بی دقتی و از طریق موادگیاهی ، ابزارو وسائل آلوده وارد گلخانه شوند.این بذور می توانند بوسیله آب آبیاری ، حیوانات و انسان به داخل خاک منتقل شوند.

شبدر ، ترشک خزنده ، فرفیون خزنده ، گندمک و سایر علفهای هرز در گلخانه یک مشکل دائمی هستند. این علفهای هرز یکساله بوسیله بذر تولید مثل می کنند و چندین نسل در سال دارند. پیشگیری و رعایت اصول بهداشتی ، اولین خط دفاعی گلخانه دار هستند.

بذور علف هرز به آسانی از طریق دریچه های تهویه و سایر پنجره ها به گلخانه وارد می شوند. با استفاده از محیط کشت استریل، مواد گیاهی “تمیز” و کنترل علفهای هرز خارج از گلخانه، مانع ورود بذور و ریزوم علفهای هرز به داخل شوید.

توری گذاشتن بر تهویه ها و سایر پنجره ها به محدود کردن ورود بذور باد آورده و همچنین حشرات کمک می کند.


در موقع نظارت و سرکشی گلخانه ، نوع علف هرز (پهن برگ یا باریک برگ) ، چرخه زندگی آن (یکساله، دوساله یا چند ساله) و محل آن را تعیین کنید. خیلی اهمیت دارد که علفهای هرز را تا قبل از گلدهی و تولید بذر از گلدان ها ، سکوها و کف گلخانه خارج کنید.


موانع فیزیکی:

استفاده از یک مانع فیزیکی مثل یک فابریک بلوکه کننده علف هرز به محدود کردن استقرار علف هرز در کف گلخانه کمک خواهد کرد . بهتر است سطح این فابریک پوشش دهنده را خالی نگه داشت تابتوان به آسانی آن را جارو کرد .

پوشاندن فابریک علف هرز با شن یا مواد دیگر، جمع کردن محیط کشت ریخته شده بر روی آن را مشکل می کند و در نتیجه محیطی ایده آل برای رشد علف هرز فراهم می کند.

به طور مرتب با دست هر گونه علف هرز رشد یافته را تا قبل از به بذر رفتن بکشید. هر شکافی را در فابریک بلوکه کنند علف هرز ، تعمیر کنید.

سایر مطالب:

کنترل علف های هرز با استفاده تکنولوژی های نوین

علف هرز سوروف و چگونگی مبارزه با آن

علف هرز پیچک صحرایی و راه های کنترل آن


کنترل شیمیایی علفهای هرز

۱.وقتی گلخانه خالی می شود

وقتی گلخانه خالی می شود ، باید از فرصت استفاده کرد و علفهای هرز و جلبکها را حذف کرد , اصول بهداشت را در سکوها و محیط کار حفظ کرده تا از مشکلات برای سیکل محصول بعدی جلوگیری شود.


اگر در زمانیکه گلخانه تان خالی است و یک دوره ۱تا ۲ ماهه زمان داشته باشید، می توانید بعنوان روشی برای کنترل ، علفهای هرز را خشک کنید.

اگر گلخانه تان از نظر ورود آب عایق باشد می توانید با جلوگیری از ورود آب به گلخانه ، به سادگی علفهای هرز را ازبین ببرید . اینکار ، اگر همه را نه ولی بیشتر علف ها را ازبین می برد.

متاسفانه ، بذور ازبین نخواهند رفت و همین بذور می توانند ، به محض اینکه گلخانه به حالت تولید برگشت ، مشکل ساز شوند.


۲. حذف فیزیکی علفهای هرز و دورریختن مواد گیاهی آلوده

اکثر علفهای هرز به طور piggy راه خود را به گلخانه باز می یابند. گلدانها و جعبه های کاشت کوچک که حاوی علفهای هرز هستند ، معمولا آغازی برای مشاهده مشکلات علف هرز گلخانه اند.

شما بدون شک می خواهید هر علف هرز ی را که در گلدانها یا جعبه های کشت ، در زیر سکوها یا هر جایی که محیط کشت هست رشد می کند را هر چه سریعتر حذف کنید . چنانچه گلدانها یا جعبه ها ی کاشت به شدت به علف هرز آلوده باشند

گیاه یا گیاهان آلوده را به جایی جداگانه ( ایزوله ) ببرید تا بتوانید آن را تیمار کرده یا آنها را بدور بریزید . بیشتر علفهای هرز گلخانه چرخه های رشد بسیار سریعی دارند و می توانند دریک دوره کوتاه زمانی مقادیر زیادی بذر تولید کنند.


علائم آسیب علف کش به محصول

از علائم آسیب علف کش ایجاد برگهای کم رنگ ، ضخیم ، و رشد نیافته است . گاهی اوقات ، نقطه رشد گیاهچه های جوان آسیب می بیند که به شدت باعث بازداشتن رشد آنها می شود .

علائم می تواند شبیه علائم ناشی از عدم تعادل مواد تغذیه ای ، ویروسها یا آسیب ناشی از آلودگی هوا باشد . برای تعیین عامل آسیب به تشخیص صحیحی نیاز است . در بسیاری موارد ، علائم آنقدر شدید است که نمی توان گیاهان آسیب دیده را به فروش رساند.


۳. مدیریت علفهای هرز در بیرون از گلخانه

برای جلو گیری از ورود علفهای هرز به گلخانه رعایت بهداشت محیط امری حیاتی است .
مدیریت علفهای هرز در خارج گلخانه برای حذف منبع اصلی بذر علف هرز انتقال یافته با باد ، و جلوگیری از رشد علفهای هرز چند ساله ای مثل پیچک درزیر تاسیسات و در داخل گلخانه اهمیت دارد .

کنترل علف هرز اطراف گلخانه ، همچنین جمعیت حشرات آفت پروازی راکاهش می دهد . هر چه که علف هرز به گلخانه نزدیکتر باشد ، احتمال اینکه آن علف در گلخانه مشکل ساز شود بیشتر است .

با اینکه کنترل کامل طبیعت غیر ممکن است ، می توان کارهای خاصی را انجام داد تا احتمال مشکل ساز شدن را در گلخانه به حداقل رساند.

برای کنترل این علفهای هرز چندین راه وجود دارد:

*چیدن منظم مناطق علفی دراطراف گلخانه ، اینکار باعث می شود از گلدهی و تولید بذر بیشتر گیاهان جلوگیری بعمل آید.
*در صورت امکان ، حذف هر گونه گیاه در مجاورت گلخانه
*چیدن گیاهانی که در اطراف منابع آب رو زمینی قراردارند.( بذر انواع خاصی از علفهای هرز به راحتی با آب انتقال می یابند.)
*راه حل بهتر ، حفظ یک مرز عاری از علف هرز در دور گلخانه است.

مدیریت علفهای هرز بیرون گلخانه اهمیت دارد زیرا:

۱. از داخل شدن بذور علفهای هرز با باد به گلخانه جلو گیری می کند.
۲. از رشد علفهای هرزچند ساله مثل پیچکها و… در زیر فونداسیون گلخانه جلوگیری می کند.
۳. به کاهش ورود ناخواسته حشرات بالدار به داخل گلخانه کمک می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )