دستگاه بیلر یا بسته بندی کن و کاربرد آن در کشاورزی

0

دستگاه بیلر یا بسته بندی کن ، کاه و یونجه و علوفه خشک را جمع آوری و آن را به صورت بسته هایی در وزن و اندازه یکنواخت فشرده می‌کند. این دستگاه سپس دور بسته ها را با سیم و یا نخی که به آن نخ بیلر گفته‌ می‌شود بسته بندی کرده و در نهایت بسته های آماده شده از بخش پشتی دستگاه به زمین رها می‌شوند.

این نوع علوفه بسته‌ بندی شده را می‌توان به روش‌های مختلفی و به سادگی انبار کرد. علوفه های حاصل از این فرآیند، از مهمترین نوع علوفه خشک در بازار تجارتی به شمار می روند.

دستگاه بیلر یا بسته بندی کن و چه کاربردهایی دارد؟

از بیلر بیشتر برای تهیه علوفۀ خشک به کار می‌رود. اما در کنار آن بسیاری از اوقات نیز برای بسته بندی بقایای گیاهی همچون کاه و کلش و غلات ریز نیز استفاده می شود. بیلرها را به طور کلی می‌توان در دو نوع مختلف تهیه کرد.

برخی از آن ها کوچک بوده و بسته های کوچک مکعبی شکلی با وزن کمتر از ۲۵ کیلوگرم درست می‌کنند، در حالی بعضی دیگر از آن‌ها بسته هایی بزرگ به شکل مکعب یا استوانه شکل ایجاد می‌کنند که وزن‌شان نیز تقریبا به ۷۵۰ کیلوگرم می‌رسد.

به طور معمول دستگاه بیلر یا پرس علوفه، هر ساعت ۸ الی ۱۰ تن علوفه را بسته بندی می کند که این بسته ها نیز خود بین ۱۵ تا ۲۵ کیلوگرم وزن دارند.

دستگاه بیلر یا بسته بندی کن

انواع دستگاه بیلر یا بسته بندی کن

به طور کلی بیلرها به صورت نیمه هیدرولیک موجود هستند و کاربرد فراوانی نیز در زراعت و بسته بندی علوفه دارند. بیلرها با توجه به آن که علوفه بسته بندی شده را با تراکم کم یا متوسط یا زیاد پرس نمایند، به سه دسته تقسیم خواهد شد‌:

  1. بیلر با تراکم کم ۵۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم در متر مکعب
  2. بیلر با تراکم متوسط ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم در متر مکعب
  3. بیلر با تراکم زیاد از ۱۵۰ کیلوگرم درمتر مکعب به بالا

بااین حال دقت داشته باشید ماشین آلات پرس علوفه با تراکم کم و متوسط در حقیقت یک دستگاه هستند که می‌توان درجه آن‌ها را تنظیم کرده و آن‌ها را با تراکم کم و یا متوسط بسته بندی نمود.

مزایای استفاده از بیلر

  • صرفه جویی در زمان و هزینه
  • قابلیت نگه داری طولانی مدت علوفه در انبار
  • حفظ ارزش غذایی علوفه، حفظ رطوبت و کیفیت آن
  • دقت بالا در بسته‌بندی و کاهش ضایعات
  • عدم نیاز به سوزاندن زمین پس از برداشت محصول
  • سرعت بالا جمع آوری و حمل ونقل
  • سهولت جمع‌آوری علوفه از مزرعه

مزایای بسته بندی استوانه‌ای بیلر نسبت به مکعبی

بسیاری از ما بسته بندی کاه، علوفه و کلش و غیره را به صورت مکعبی دیده‌ایم، اما یک نوع جدید از بسته بندی که با دستگاه بیشتر انجام می شود، به شکل استوانه است. این نحوه جدید بسته بندی نسبت به روش بسته بندی مکعبی قابلیت ها و مزایای بسیاری دارد.

از این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بلند و پائین کردن و یا جا به جا کردن بسته های استوانه ای با دستگاه بلند کن خودگردان یا لیفتراک راحت تر بوده و در کنار آن موجب صرفه جویی در هزینه و دستمزدها نیز می‌شود.

در صورتی که پس از عمل بسته بندی، بارندگی شود، آب به درون بسته استوانه ای نفوذ خواهد کرد، در شرایطی که بسته‌های مکعبی به علت فشردگی زیادی که دارند، آب نمی‌تواند به راحتی در آن‌ها نفوذ کند.

یکی از اصلی ترین قاعده مدیریت مزارع، خروج هر چه سریع تر بسته‌های علوفه، کاه و کش از مزرعه است؛ چرا که بتوان در فضای زیر بسته ها امکان رشد سریع‌تری داشته باشیم و زمین را برای کشت بعدی آماده نماییم. بر همین اساس، بسته های استوانه ای به دلیل جابه‌جایی راحت تر، این مزیت را دارند.

با توجه شکل خاص بسته های استوانه ای شکل، می توان آن‌ها را در فضایی باز قرار داد و در صورتی که این زمان برای مدت طولانی باشد، می‌توان آن را در انبار قرار داد.

حجم بسته بندی استوانه ای بسیار بزرگتر است و تقریبا معادل با ۳۰ بسته مکعبی خواهد بود. از این رو لذا حمل و نقل آن بسیار به صرفه تر است.

نکات مهم پیش از استفاده از دستگاه بیلر

پیش از شروع عملیات بسته بندی کاه و علوفه با دستگاه بیلر، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

۱) ابتدا موارد ایمنی گفته شده در دفترچه راهنمای دستگاه بیلر خود را به دقت مطالعه نمایید و تمامی علائم روی دستگاه را به خاطر بسپارید.

۲) توجه کنید که این دستگاه به عنوان نقلیه طراحی نشده است.

۳) در زمان کار، حفاظ ها را در جای خود نصب نمایید.

۴) برای جلوگیری از هر گونه سانحه و یا حادثه‌ای از لباس های مخصوص استفاده نکنید.

۵) علاوه بر این، برای جلوگیری از کاهش حس شنوایی در زمان کار با دستگاه بیلر، از گوشی ایمنی استفاده کنید.

۶) در زمان کار، از دست زدن به واحد گره زن در موقع کار خودداری نمایید.

۷) در زمان کار، به هیچ عنوان به نخ‌ها، کانال خروجی مواد و دهانه ورودی دست نزنید.

۸) در زمان جا به جایی و کشیدن دستگاه، توجه داشته باشید که سرعت تراکتور نباید از ۲۵ کیلومتر در ساعت بیشتر باشد.

۹) در زمان روشن بودن بیلر، برای بازدید از محورهای انتقال نیرو در فاصله ای مطمئن بایستید و سپس کار بازرسی را انجام دهید.

۱۰) برای عبور از جاده‌ها از چراغ‌ها و علائم خطر مناسب استفاده کرده و دقت کنید که شبرنگ دستگاه نیز همواره سالم و تمیز باشد.

قطعات اصلی دستگاه بیلر

چنگک ها

چنگک ها وظیفه حرکت دادن نوارهای علوفه کاه را دارند و در زمانی که علوفه بیشتری در یک بخش از محفظه بسته بندی قرار بگیرد، میتوان با جابجا کردن انگشت های این چنگک ها بسته های خمیده را اصلاح کرده و صاف نمود.

گره زن

دستگاه بیلر به طور معمول دو دستگاه گره زن دارد که در بالای محفظه بسته بندی قرار می‌گیرند و به طور همزمان دو گره را ایجاد می‌کنند. از بخش‌های اصلی دستگاه گره زن می توان به مواردی همچون دیسک نخ، نخگیر، قالبگره زن، بازوی چاقو، گرهانداز و چاقو اشاره کرد.

پیستون تراکم

پیستون یک دیسک در حال حرکت محصور در یک سیلندر است که انرژی مورد نیاز دستگاه گره زن را در اختیار آن قرار می‌دهد. <br>

تسمه راهنما

تسمه راهنما در بالای استوانه‌ی بردارنده قرار دارد و از پرتاب شدن علوفه و کاه و کلش‌ها در زمان برداشتن آن‌ها جلوگیری می‌کند. این تسمه دارای حالتی شناوری نیز است.

سایر مطالب:

گاو آهن و کاربرد آن در کشاورزی

کلتیواتور و آشنایی با انواع آن

نهرکن ها و کاربرد آن در کشاورزی

چرخ لنگر(طیار)

یک دیسک تو پر و یا حلقه ای شکل است که به حول محور اصلی و مرکزی خود در دوران است. این چرخ قابلیت بالایی در ذخیره انرژی دارد، به همین جهت می‌توان از انرژی ذخیره شده در آن در دو مورد عمده مورد استفاده قرار داد. یکی از این موارد، توانایی آن در جبران کاهش لحظه ای انرژی در سیستم است که می‌تواند به دلایل گوناگونی رخ دهد.

و مورد دیگر و البته مهم‌تر آن، بالانس حرکات دورانی و یک نواخت سازی است که به دلیل وزن خود می‌تواند انجام دهد.

جعبه دنده

از جعبه دنده برای تنظیم سرعت بیلر استفاده می‌شود و می‌توان از آن بدون بالا بردن دور موتور و گشتاور، به سرعت دلخواه خود دست یافت. همچنین جعبه دنده در تنظیم جهت حرکت بیلر نیز اهمیت زیادی دارد.

چرخ ستاره ای

در زمان فشرده شدن بسته در درون محفظه تراکم، پره های ستاره‌ای به درون آن وارد شد و با جا به جایی بسته، چرخ ستاره ای نیز می‌چرخد تا در نهایت دور تا دور بسته کاملا بسته بندی شود. این چرخ همچنین از طریق بازوی آزاد کن کالچ، دستگاه گره زن را آزاد می‌نماید.

سیلندر تراکم

سیلندر یک بخش استوانه‌ای شکل موتور است که علوفه‌ها و ماه و کلش‌ها و قطعاتی چون پیستون در درون آن قرار گرفته و بالا و پایین می‌رود. همچنین عملیات گره زنی نیز در درون این محفظه انجام می‌گیرد.

جک هیدرولیک

از جک هیدرولیکی در برخی از بیلرها برای تنظیم ارتفاع استفاده می‌شود و می‌توان با شیر هیدرولیکی آن که در دسترس راننده قرار دارد، بالا و پایین رفتن بردارنده را کنترل نمود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما ( اینجا کلیک کنید )