آبیاری تحت فشار، مزایا و معایب

آبیاری تحت فشار، بطور كلي به هر روش آبياري گفته می شود كه درآن آب با فشاري بيش از يك اتمسفر ( فشار نسبي ) در سطح اراضي بوسيله لوله توزيع شود گفته مي شود .

در يك نوع تقسيم بندي ساده ، روشهاي آبياري به دو نوع آبياري ثقلي و آبياري تحت فشار تقسيم خواهد شد .آبياري تحت فشار نيز به دو نوع آبياري باراني و آبياري قطره اي قابل تفكيك است. {1}

آبیاری در واقع به این صورت است که بخشی از آب بر روی زمین ریخته می‌شود و در خاک نفوذ می‌کند تا گیاهان و سایر محصولات کشاورزی رشد کنند.

باید گفت ایران از جمله کشورهایی است که نسبت به سایر کشورهای دیگر از ذخایر بسیار زیادی بهره‌مند است. اما متاسفانه در زمینه آب دچار مشکل است، به طوری که بسیاری از کشاورزان با این معضل مواجه هستند.

دلیل اصلی آن این است که یک کشور با شرایط اقلیمی خشک و کم باران است که بارندگی در آن بسیار کم می‎باشد اما خوشبختانه با تدابیری که اندیشیده شده می‌توان با استفاده از سیستم‌های آبیاری تحت فشار تا حدود بسیار زیادی در مصرف آب صرفه‎جویی نمود و در ضمن بتوان سطح زیر کشت را نیز افزایش داد.

مزیت‌های آبیاری تحت فشار

1) در این نوع شیوه آبیاری، آب از طریق به کار بردن لوله‌هایی در سطح زیرین زمین به سایر قسمت‌های دیگر زمین پخش می‌شود.

2) در آبیاری تحت فشار دیگر علف‌های هرز در مزارع و باغات را مشاهده نخواهید کرد.
در این شیوه آبیاری قطره‌ها تنها قسمتی از زمینی که گیاه در آن آبیاری شده است و سایر قسمت‌های خشک باقی می‌ماند و در نهایت علف‌های هرز کمتر رشد می‌کنند.

3) در روش آبیاری تحت فشار می‌توان زمین‌های ناهموار و نامرغوب را به خوبی آبیاری نمود.

4) از آبیاری بارانی برای کاشت درختان میوه، گیاهان ردیفی، چمن، علف‌ها، گیاهان زینتی استفاده می‌شود، این نوع روش آبیاری بهترین و مناسب‌ترین شیوه آبیاری برای این گونه از گیاهان می‌باشد.

5) از دیگر روش‌های آبیاری تحت فشار استفاده بهینه از آب است که باعث می‌شود در کل هزینه‌ها صرفه‌جویی شود.

6) در آبیاری تحت فشار می‌توان در تمام مدت شبانه روز از این روش استفاده نمود و سطح گسترده‌‌‌‌ای از اراضی کشاورزی را آبیاری نمود.

7) در روش آبیاری قطره‌‌‌‌ای به دلیل این که تمام زمین خیس نمی‌شود، مجاز هستید که بین ردیف‌ها راه بروید و کارهایی از جمله هرس کردن، سم پاشی و جین کردن، برداشت محصولات و همچنین کود پاشی را انجام دهید.
برای این منظور به تجهیزات آبیاری قطره ای باغ و گلخانه نیاز دارید.

8) با آبیاری زمین‌های کشاورزی می‌توان همزمان عملیات کودپاشی و سم پاشی محصولات کشاورزی را انجام داده و به یک میزان سم و کود پاشی در مزارع را انجام داد.

9) کشاورزانی که با این روش آبیاری انجام می‌دهند، می‌توانند از حمایت‌های وزارت کشاورزی استفاده کنند.

10) با استفاده از روش آبیاری تحت فشار می‌توان اقدام به آبیاری خاک‌های شنی و خاک‌های رس نمود و از تجمع املاح و شوری سطح خاک پیشگیری کرد.

شوری آب در آبیاری گیاهان و ارتباط آن با تجهیزات آبیاری نوین مساله‌ی مهمی است که با کمک آبیاری تحت فشار می‎توان به میزان قابل توجهی شوری آب را برطرف کرد.

11) شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در فصول گرم سال زمانی که هوا به طور ناگهانی سرد می‌شود با استفاده از آبیاری تحت فشار، از یخ زدگی شکوفه‌ها و درختان پیشگیری کرده باشید.

معایب آبیاری تحت فشار

معایب‌ سیستم آبیاری تحت فشار عبارتند از:

1) هزینه زیادی را می‌طلبد به همین خاطر می‌توان گفت که این روش مقرون به صرفه نیست.

2) در زمان که باد شدید باشد و یا هوا بیش از حد گرم و خشک باشد، آبیاری کردن به روش بارانی درست نیست و باید آبیاری را به زمان دیگری موکول کنید.
آبیاری بارانی بهتر است در فصل سرد سال انجام شود که هوا از خنکی بیشتری برخوردار است. استفاده از با کیفیت‎ترین تجهیزات آبیاری بارانی می‎تواند موفقیت روند آبیاری را تضمین کند.

3) اگر بخواهیم از آب به شکل حقابه استفاده کنیم باید یک استخر بسازید و آب موردنیاز برای آبیاری را در آن ذخیره کنید تا در صورت آبیاری از آن با استفاده از پمپی که داخل لوله‌ها است، منتقل کنید و اقدام به آبیاری کنید.

4) اگر آبی که برای آبیاری استفاده می‌کنید شور است، در این هنگام بعد از تبخیر آب از روی برگ‌ها نمکی که از آن برجا می‌ماند، باعث می‌شود که به گیاهان آسیب وارد کند.

5) دستگاه‌های آبیاری معمولا به برق یا مواد نفتی و غیره برای آبیاری مزارع نیاز دارند.

مطالب مرتبط :
سیستم آبیاری زیرسطحی در باغات پسته
قطره چکان در آبیاری قطره ای و نقش و اهمیت آن
آشنایی با سیستم های آبیاری

آبیاری کم فشار چیست؟

دستگاه آبیاری کم فشار به این صورت است که با قرار دادن لوله برای پخش و انتشار آب و موارد استفاده از آن در روش‌های آبیاری سطحی می‌باشد که آب از طریق لوله‌های اصلی که برای این منظور تعبیه شده است تا به محل کرت انتقال پیدا کند.

سپس آب در سطح کرت طبق نیروی ثقل زمین پخش می‌شود و با نفوذ به صورت تدریجی در خاک ریشه‌های گیاه را مرطوب می‌کند.
آبیاری کم فشار سیستمی است که نهایت فشار آن کمتر از 10 متر است.

از کاربردهای مهم روش آبیاری کم فشار که از آن به عنوان یکی از روش‌های آبیاری برای بعضی از مناطق استفاده می‌شود، به این صورت است که توزیع آب در شبکه توسط خطوط لوله کم فشار انجام می‌شود و آبیاری داخل مزارع به روش آبیاری سطحی انجام می‌شود.

روش‌های مختلف آبیاری در کشاورزی وجود دارد که هر کدام از روش‌ها دارای مزایا و معایبی هستند و با توجه به مساحت زمین و نوع گیاه بهتر است روش‌های آبیاری انتخاب شوند.

مزایای استفاده از آبیاری کم فشار

  • کم شدن تبخیر و نشت آب.
  • افزایش طول عمر سیستم از نظر عدم دسترسی راحت به آن و پیشگیری از به وجود آمدن آسیب‌ها و صدمات به سیستم آبیاری کم فشار
  • از نظر مکانیزه بودن سامانه و کم شدن نیروی انسانی موردنیاز
  • استفاده نمودن از سیستم آبیاری کم فشار مکانیزه برای زمین‌های کشاورزی بسیار وسیع و اراضی کوچک
  • پیشگیری از توسعه و گسترش علف‌های هرز در سطح زمین‌های کشاورزی
  • ایجاد روش‌های آبیاری مزارع و زمین‌های ناهموار و شیب‎دار
  • برطرف نمودن قطره چکان و اختلافات ناشی از گرفتگی قطره چکان
  • کم نمودن خطرات ناشی از برق گرفتگی

محدودیت‌های آبیاری کم فشار

محدودیت‌های آبیاری کم فشار می‌توان به موارد زیر اشاره نمود که شامل:

  1. احتیاج به نیروی انسانی با تجربه برای نگهداری و تعمیر کانال آبیاری
  2. بی تجربگی مهندسین کشاورزی در طراحی و نصب سیستم‌های لوله‌های کم فشار

پ ن : شما با اندک جستجو در اپلیکیشن همراه بازار کشاورزی ثمر ،می توانید ،انواع تجهیزات آبیاری تحت فشار،همچون انواع شیرآلات ،لوله ها و فلنج ها و …. پیدا کرده و به آسانی خرید کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.