آشنایی با درخت میخک

0

درخت میخک (syzygium aromaticum) دارای گل کوچک و قهوه ای مایل به قرمز، درختی کند رشد اما با عمر طولانی است. آنها می توانند تا ۱۰۰ سال و بیشتر از آن به راحتی زنده بمانند. تنه درخت میخک به خاطر پوست صاف و شاخ و برگ معطر آن به رنگ سبز یا زرد مایل به خاکستری شناخته شده است.

درخت میخک

ادویه میخک که در مجموعه ای از وعده های غذایی، نوشیدنی ها و دسرها استفاده می شود، نتیجه برداشت جوانه های گل خشک و باز نشده این درخت است.

آیا می توانید یک درخت میخک پرورش دهید؟ طبق اطلاعات درخت میخک، اگر بتوانید شرایط ایده آل رشد را فراهم کنید، پرورش این درختان کار سختی نیست. اگر از خود می پرسید که برای پرورش این درخت چه کاری لازم است، ادامه مطلب را بخوانید.

درخت میخک

درخت میخک بومی اندونزی است، اما اطلاعات حاکی از رشد طبیعی بودن آن در بسیاری از کشورهای گرمسیری است. این مناطق شامل مکزیک، کنیا و سریلانکا است. این گیاه از سال ۲۰۰ قبل از میلاد مسیح کشت می شد.

مهمترین موارد استفاده از درخت میخک جوانه های خشک معطر است. نام میخک از نام لاتین “clavus” به معنای ناخن گرفته شده است، زیرا میخک اغلب شبیه ناخن کوچک است.

درختان گل میخک همیشه سبز هستند که ارتفاع آنها تا حدود ۴۰ فوت (۱۲ متر) می رسد. برگ ها به طول ۱۳ سانتی متری هستند. شکوفه های میخک ریز هستند و حدود ۱ سانتی متر طول دارند و به صورت دسته ای در انتهای شاخه ها دیده می شوند. بخش های مختلف این درخت بسیار معطر است.

شرایط رشدی

این درخت بومی مناطق مرطوب و گرمسیری جهان است. بنابراین، درختان در منطقه ای گرم و مرطوب بهترین رشد را دارند. شرایط ایده آل رشد به گونه ای است که سالانه حداقل ۱۲۷-۱۷۸ سانتی متر بارندگی در منطقه وجود داشته باشد.

 حداقل دما برای رشد درختان میخک ۱۵ درجه سانتیگراد است. بیشتر تولیدکنندگان میخک تجاری مزارع خود را در مناطق ۱۰ درجه استوا قرار می دهند.

درختان میخک در آفتاب کامل تا سایه جزئی بهترین رشد را خواهند داشت.

این گیاهان به آب مداوم نیاز دارند. برخی از باغداران برای دستیابی به بهترین نتیجه مخصوصا در ماه های تابستان که گیاهان به آبیاری اضافی احتیاج دارند، سیستم آبیاری قطره ای را انتخاب می کنند. فقط مطمئن شوید که خاک غرقاب یا خیلی خیس نمی شود.

زیرا این شرایط منجر به پوسیدگی ریشه می شود. درخت میخک در ۳ تا ۴ سال اول رشد خود به بیشترین آبیاری نیاز دارد.

تا زمانی که خاک شما زهکشی مناسبی داشته باشد، در خاک لوم غنی (ترجیحاً با مواد آلی) بهترین رشد را دارد.

گیاه میخک دمای کمی خنک تر همراه با باران فراوان را ترجیح می دهد، که به رشد گل های آن کمک می کند و بیشترین عملکرد را دارد. با این حال برای رشد به آب و هوای مرطوب نیمه گرمسیری یا گرمسیری احتیاج دارند.

ازدیاد درخت میخک

کاشت بذر رایج ترین روش ازدیاد درختان میخک است، اما از طریق قلمه زدن نیز می توان آنها را تکثیر کرد. بهتر است در اواسط تابستان اقدام به ازدیاد کنید. بذرها باید بلافاصله کاشته شوند.

بعد از اینکه میوه ها روی درخت می رسند، به طور طبیعی می ریزند و می توان دانه های آنها را یک شب در آب خیس کرد یا مستقیما در خاک کاشت.

بذرهایی که اخیرا برداشت شده اند بهترین رشد را خواهند داشت ، زمانی که خشک می شوند احتمال جوانه زنی آنها کمتر است.

سایر مطالب:

آشنایی با درخت سیب

همه چیز در مورد درخت لونگان

کاشت میخک در گلدان

گیاهان میخک را می توان در گلدان نیز پرورش داد، هرچند که به اندازه کاشت در فضای باز رشد نخواهند کرد. قطر گلدان باید حداقل ۴۵ سانتی متری باشد و سیستم زهکشی مناسبی داشته باشد.

گلدان یا ظرف را می توان در حدود دو سوم پر از خاک مرطوب پر کرد و بذرها را می توان مستقیما در بالای خاک قرار داد. اگر یک دانه گل میخک از قبل ریشه زده باشد، می توان آنها را به آرامی در زیر سطح خاک کاشت.

گلدان باید در مکانی روشن و با دسترسی به نور غیر مستقیم خورشید، ترجیحاً در اتاقی با دمای بین ۱۸ تا ۲۶ درجه سانتی گراد نگهداری کرد.

مراقبت از درخت میخک

پس از کاشت، درخت میخک طی ۶ تا ۱۰ سال شکوفا می شود و در سن ۱۵ تا ۲۰ سالگی به بلوغ کامل می رسد و بهترین محصول را تولید می کند. از آنجا که این درختان به خاک مرطوب نیاز دارند، می توانید با پوشاندن درخت جوان شرایط خاک را بهبود بخشید.

برداشت

میخک کاملاً ظریف است و به آرامی رشد می کند. روند جوانه زنی بذر حدود شش هفته طول خواهد کشید. برداشت محصول از جوانه ها (زمانی که کمتر از دو سانتی متر نیست) حدود ۴ تا ۶ ماه طول خواهد کشید.

زمان بهینه برداشت زمانی است که جوانه های گل میخک از رنگ سبز به کمی صورتی تغییر می کنند. برداشت یک فرآیند بسیار ظریف است، زیرا در صورت کج شدن یا شکسته شدن شاخه ها می توان کیفیت محصول را از بین برد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )