آشنایی با گیاه سوسن سرخ (سرخ آتشین)

0

گیاه سوسن سرخ یا سوسن آتشین بیشتر به Scadoxus multiflorus اشاره دارد که قبلاً به آن Haemanthus multiflorus می گفتند. این گیاه منحصر به فرد گل های کروی بزرگ تولید می کند که شبیه گلوله های آتش است.

این گل ها از گل های قرمز و ستاره ای شکل با پرچم هایی با نوک زرد تشکیل شده و از دور زنبورها، پروانه ها و پرندگان را به خود جلب می کنند.

مشخصات گیاهشناسی گیاه سوسن سرخ

این گل گیاهی چند ساله با ارتفاع ۵۰ سانتی متری است که دارای ساقه گل صافی است و هیچ شاخ و برگی ندارد. ممکن است در حالی که گیاه شکوفه می زند، برگهای سبز روشن ظاهر شوند، اما این برگها بعداً نیز می توانند ظاهر شوند. گیاهان گل سوسن در پاییز گل می دهد.

گیاه سوسن سرخ

مراقبت از سوسن سرخ

علی رغم ظاهر گل، مراقبت از سوسن سرخ بسیار آسان است و توجه زیادی را نمی طلبد. چه در باغ و چه در گلدان، این گیاه با خاک شنی لومی و مرطوب اما زهکشی مناسب بهترین عملکرد را دارد. یک برنامه ثابت آبیاری در طول فصل رشد مهم است. آفتاب  غیرمستقیم یا آفتاب جزئی را ترجیح می دهد.

سوسن سرخ به یک زمان استراحتی نیاز دارد تا سال به سال شکوفا شود. پس از اتمام گلدهی، آبیاری را متوقف کنید و اجازه دهید گیاه از بین برود و زمستان گذرانی کند. پس از زمستان افزودن خاک تازه و آبیاری بیشتر، باعث می شود سوسن سرخ دوباره با قدرت شکوفا شود.

نیازمندی های محیطی و پرورشی

نور

نور غیرمستقیم یا نور خورشید جزئی برای رشد بهتر است ، زیرا سوسن به خوبی از پس آفتاب شدید بر نمی آید. سایه بعد از ظهر به ویژه برای محافظت از این گیاهان در برابر اثرات آفتاب گرم بعد از ظهر بسیار مفید است.

خاک

خاک لومی یا ماسه ای که سرشار از مواد مغذی است برای سوسن سرخ ایده آل است. این نوع خاک ها زهکشی مناسبی را ایجاد می کنند. از آنجا که این گیاهان در خاک مرطوب ضعیف عمل می کنند بسیار مهم است.

اگر در گلدان سوسن سرخ می کارید، خاک گلدان غنی را با شن مخلوط کنید. این مخلوط به شما امکان می دهد خاک در عین زهکشی عالی، که برای یک گیاه سالم مهم است، مرطوب بماند.

آبیاری

گیاهان سوسن سرخ نیاز آبیاری متوسطی دارند. از آبیاری زیاد خودداری کنید. برنامه آبیاری شما برای یک سوسن سرخ بسته به مرحله رشد گیاه متفاوت است.

هنگامی که گیاه به طور فعال در حال رشد است، به طور مداوم آبیاری کنید تا خاک کمی مرطوب شود. با این حال، با شروع زمستان، آبیاری منظم را متوقف کنید و اجازه دهید گیاه از بین برود. فقط برای جلوگیری از خشک شدن کامل خاک و گیاه خفته آب دهید. هنگامی که گیاه دوباره رشد می کند، آبیاری را افزایش دهید.

دما و رطوبت

این گیاهان شرایط آب و هوایی گرم را ترجیح می دهند و در شرایطی که دما حداقل ۶۰ درجه فارنهایت باشد بهترین عملکرد را دارند. سوسن بومی آفریقا نیست و نمی تواند سرما یا هوای سرد را تحمل کند.

رطوبت متوسط ​​بهتر است. در صورت نگهداری در محیط داخلی، مه آلود کردن گیاه یا قرار دادن آن روی سینی سنگریزه و آب به افزایش رطوبت کمک می کند.

کوددهی سوسن سرخ

برای رشد سالم هر دو هفته یکبار در فصل رشد کود دهید. کود حاوی فسفر به خوبی برای این گیاهان مناسب است و گلدهی را افزایش می دهد. هنگامی که گل سوسن شروع به از بین رفتن کرد، کوددهی را متوقف کنید. با پایان دوره خواب دوباره کود دهید.

تکثیر

 با تقسیم پیازها می توان گیاهان جدیدی بدست آورد.

سایر مطالب:

گیاه حسن یوسف ،آشنایی با کاشت و پرورش آن

گل سانسوریا ، چگونگی پرورش و نگهداری آن

گل یاس ،معرفی انواع و چگونگی تکثیر آن

کاشت بذر سوسن سرخ

بذرها را روی خاک مرطوب گذاشته و آبیاری کنیدو پس از جوانه زدن در گلدان جداگانه یا مکان مناسب در فضای باز که به اندازه کافی گرم (بالای ۶۰ درجه فارنهایت) و در معرض نور کافی قرار دارد، بکارید.

تعویض گلدان

سوسن سرخ نیازی به تغییر مکان مکرر ندارد. در واقع، اگر مزاحمتی ایجاد نشود، بهترین رشد را  دارد. برای تعویض گلدان گیاه را به آرامی از ظرف آن خارج کنید و مراقب باشید که ریشه آن آسیب نبیند.

گیاه را در یک ظرف جدید با مخلوطی از خاک گلدان و ماسه قرار دهید. سپس آبیاری کنید و اجازه دهید رطوبت اضافی از گلدان تخلیه شود.

زمستان گذرانی سوسن سرخ

از آنجا که سوسن سرخ قادر به زنده ماندن در دمای پایین نیست، لازم است اقدامات لازم برای زمستان گذرانی این گیاه انجام شود. برای گیاهانی که در باغ رشد می کنند، پیازها را در پاییز خارج کنید.

آنها را در پیت ماس قرار دهید و به یک منطقه گرم و دور از سرما مانند داخل گلخانه منتقل کنید.

اگر گیاه سوسن خون در گلدان کاشتید، گلدان را به داخل خانه منتقل کنید و در زمستان آن را به عنوان گیاه خانگی نگه دارید. حتما رطوبت کافی را تأمین کنید، زیرا هوای داخلی خشک تر از شرایط معمول رشد گیاه است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )