کود مایع و کاربرد آن در کشاورزی

0

کود مایع (Liquid Fertilizer) نوعی ترکیب شیمیایی متشکل از مهمترین عناصر غذایی پرمصرف و کم مصرف مورد نیاز گیاه است که به صورت کمپلکس قابل جذب از راه ریشه و برگ و همراه با مواد آلی نیاز تغذیه‌ای گیاه را تامین می‌کند. 

کود مایع چیست؟

محلول پاشی گیاهان، با کودهای مایع باعث شادابی گیاه و افزایش کمی و کیفی محصول می‌گردد و به افزایش حاصلخیزی خاک کمک می‌کند.

کود مایع

مزایای استفاده از کود مایع

به طور کلی می‌توان گفت یکی از بهترین شیوه‌‌های تغذیه گیاه استفاده از کودهای مایع است. زیرا این نوع کود به اندازه کافی عناصر غذایی را به سیستم ریشه گیاه و یا برگ می‌رساند.

برخی از مزایای کاربرد کودهای مایع در کشاوررزی، باغداری و گلکاری به طور خلاصه به شرح زیر است:

-کودهای مایع از هر دو طریق برگ و خاک قابل جذب هستند و می‌توانید آنها را برای همه گیاهان باغی و زراعی مصرف نمائید.

-جذب کودهای مایع بسیار سریعتر از انواع کودهای شیمیایی، حیوانی و کود سبز است. به ویژه کاربرد آن به صورت محلول پاشی بر روی برگ‌ها، قابلیت جذب سریعتر با بازدهی بالاتری خواهد داشت.

-در صورت استفاده از کود مایع، نسبت عناصر غذایی به طور دقیق‌تری در اختیار گیاه قرار می‌گیرد. امکان محاسبه دقیق میزان و زمان مصرف کود مورد نظر برای هر گیاه وجود دارد.

بنابراین تغذیه گیاه با اطمینان و کنترل بیشتر با نسبت‌های صحیح انجام خواهد و از کمبود یا سمیت پیشگیری می‌شود.

 -صرفه جویی در هزینه‌های تولید و تغذیه گیاه، از دیگر مزایای کودهای مایع است.

-در صورت بکارگیری کودهای مایع، کاهش آلودگی محیط زیست (منابع خاک و آب) در قیاس با کودهای جامد بیشتر خواهد بود.

سایر مطالب:

اهمیت گوگرد در تغذیه گیاهی و اصلاح خاکهای شور

کود دهی درخت زرشک

سایر مزیت ها

-مصرف کود را می‌توانید با توجه به دوره رشد یا خواب گیاه تنظیم کرده و گیاه را در برابر تغییرات پیش‌بینی نشده آب و هوا حمایت کنید.

-کودهای مایع غالبا همراه با مواد آلی هستند که برای رشد گیاه بسیار مفید است.

-مصرف این نوع کود از طریق هر سیستم کشاورزی و گلخانه‌ای امکان پذیر است. به علت پاستوریزاسیون بیولوژیکی، فاقد بذر علف هرز و هر گونه آلودگی میکروبی و انگلی می‌باشد.

-کود مایع علاوه بر دارا بودن عناصر غذایی پر مصرف حاوی ریز مغذی‌های ضروری مورد نیاز گیاه نظیر آهن، روی و منگنز است. به لحاظ دارا بودن اسیدهای آمینه باعث افزایش عملکرد میشود.

راندمان بالای محصول و افزایش مقاومت در مقابل استرس‌های کم آبی و حرارتی می شود. این کود قابلیت اختلاط با بیشتر سموم را دارد.

-از این کود به عنوان بستر کشت مناسب برای مصارف مختلف از قبیل کشت‌های گلخانه‌ای، فضای سبز، زراعت، باغبانی، صیفی کاری، چمن‌کاری، گل‌کاری و جنگل‌کاری می‌توان استفاده نمود.

نحوه مصرف کود مایع

مهمترین طریقه مصرف این نوع کود به صورت محلول پاشی است. برای آماده سازی محلول کود لازم است که حجم مشخصی از کود، با مقدار مشخصی از آب مخلوط شود. تا بتوان از آن محلول برای گیاه استفاده کرد.

توجه داشته باشید چنانچه کود مایع خریداری شده را مستقیما بر روی گیاه استفاده نمایید. به علت غلظت بالای عناصر برای گیاه مضر بوده و باعث مسمومیت و از بین رفتن آن خواهد شد.

کود مایع حاوی ازت، فسفر، پتاسیم، منیزیم و عناصر ریز مغذی مانند آهن، روی و منگنز و همچنین اسیدهای آمینه، اسید فولویک و اسید هیومیک می باشد.

این کود را می‌توان در سیستم آبیاری قطره ای، ترکیب با خاک و یا محلول پاشی برگ ها استفاده نمود. 

به طور کلی بر روی قوطی انواع کودهای مایع نسبت مورد نظر آن که لازم است با آب رقیق شود، نوشته شده است و در دستور العمل مربوط به کود موجود است.

برای اطمینان از مقدار صحیح کود مصرفی، شما می‌توانید ابتدا یک واحد اندازه‌گیری مانند گرم یا کیلوگرم که توسط ترازو اندازه‌گیری می‌شود را در نظر بگیرید.

حال برای مثال روش مصرف یک کود «یک در هزار» است. یعنی شما بایستی یک واحد از کود مورد نظر را در یک هزار از همان واحد آب حل کنید.  توجه داشته باشید برای کودهای مایع با درصدی خطا می‌توانید یک سی‌سی از آن را معادل یک گرم درنظر بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )