بیماری های بلایت زودرس و بلایت دیررس

0

بیماری های بلایت زودرس یا لکه موجی و بلایت دیررس هر ساله خسارت های زیادی را به کشاورزان وارد می کنند. اگر چه تنها تفاوت در نام این دو بیماری، یک کلمه (دیر/ زود) است، اما تفاوت های زیادی به لحاظ علایم، عامل ایجاد کننده و درمان آنها وجود دارد.

بیماری های بلایت زودرس و بلایت دیررس

بیماری های بلایت زودرس و بلایت دیررس هر ساله خسارت های زیادی را به کشاورزان وارد می کنند. اگر چه تنها تفاوت در نام این دو بیماری، یک کلمه (دیر/ زود) است، اما تفاوت های زیادی به لحاظ علایم، عامل ایجاد کننده و درمان آنها وجود دارد.

 برخی از کشاورزان دقیقاً تفاوت بین این دو را نمی دانند.

بیماری های بلایت زودرس و بلایت دیررس

تفاوت بین بیماری های بلایت زودرس و بلایت دیررس

تفاوت عامل ایجاد کننده بلایت زودرس و دیررس:

بلایت زودرس ناشی از دو قارچ متفاوت است،  Alternaria tomatophila و Alternaria solani ، که در خاک و بقایای گیاهی زندگی می کنند.
اما بلایت دیررس ناشی از قارچPhytophthora infestans ، است که محیط های مرطوب و خنک را ترجیح می دهد.

تفاوت شرایط لازم برای رشد و فعالیت بلایت زودرس و دیررس:

 بلایت زودرس:
دمای مناسب برای این بیمارگر ها ۲۴ ~ ۲۹ درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی مناسب رشد و فعالیت آن ۹۶ – ۳۱٪ است. پس این بیمارگر هوای نسبتا گرم و مرطوب را می پسندد.

بلایت دیررس:
رطوبت مطلوب برای جوانه زنی اسپورانژی ها برای تشکیل زئوسپورها در این بیماری، نزدیک به حالت اشباع هست یعنی  نسبت به لکه موجیرطوبت بالاتری  و البته دمای پایین تری برای فعالیت و رشد می طلبد.

در دمای بالای ۱۵ درجه سانتی گراد، اسپورانژی ها مستقیماً به میزبان حمله می کنند. تهاجم هیف ها  به میزبان در دمای ۲۳ ~ ۲۰ درجه سانتیگراد سریعتر گسترش می یابند و زودتر علایم آنها بروز می کند.

تفایت علائم بلایت زودرس و دیررس:

بلایت زودرس یا لکه موجی:

نشانه های بیماری برای اولین بار در قسمت های زیرین گیاه آسیب دیده با لکه های قهوه ای  که تقریبا در برگ و ساقه ظاهر می شود. با گسترش لکه ها، اطراف لکه ها هاله ای زرد رنگ ظاهر می شود. 

لکه های بزرگتر از قطر ۱۰ میلی متر معمولاً دارای حلقه های متحدالمرکز تیره هستند که در نهایت ظاری شبیه به صدف پیدا می کنند.


در نهایت، لکه های متعدد روی یک برگ واحد ادغام می شوند و منجر به تخریب گسترده بافت برگ می شوند تا جایی که می تواند برگهای پایینی را کاملاً از بین ببرد و حتی منجر به مرگ گیاهان آلوده شود.

ممکن است لکه های تیره خشک روی میوه ایجاد شود که کمی هم فرورفته هستند. لکه های روی میوه، از ناحیه اتصال بین کاسبرگ و میوه گسترش می یابند. رنگ لکه ها معمولاً قهوه ای تا سیاه است، فرورفته است و دارای یک حلقه متحدالمرکز متمایز است.

سایر مطالب:

بیماری گیاهی لکه موجی سیب زمینی یا بلایت زودرس

بیماری سوختگی یا بلایت فوموپسیس بادمجان

همه چیز درباره بیماری سفید داخلی بادزدگی سیب زمینی (بلایت سیب زمینی)

بلایت دیررس:

آشکارترین علائم اولیه بلایت دیررس، لکه های قهوه ای روی ساقه گیاه است. این لکه ها به سرعت گسترش می یابند و در شرایط مرطوب ممکن است کپک سفید رنگی روی لکه تیره شده را بگیرد.

لکه ها باعث ایجاد پوسیدگی نرم شده و باعث می شود که ساقه به سرعت افتاده و به قهوه ای تیره تبدیل شود.
در شرایط مرطوب، عامل بیماری در سطح بافت آلوده هاگ ایجاد می کند. می توان اسپورهای سفید حاصل را در لبه آسیب دیده برگ مشاهده کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )