ترک خوردن میوه مرکبات و عوامل موثر بر آن

0

ترک خوردن میوه مرکبات روی درخت، اغلب در دوره های خشکسالی یا دوره های خشک و به دنبال آن باران های شدید اتفاق می افتد و ناشی از عوامل محیطی است.

مثلا نوسانات شدید دما، رطوبت و رطوبت خاک. آبیاری نامناسب، اجازه می دهد تا خاک درخت بسیار خشک شود.

ترک خوردن میوه مرکبات

آبیاری نامنظم درخت را خشک می کند و پس از آن، آبیاری، می تواند باعث ترکیدگی پوست مرکبات شود و شایع ترین آن بیشتر در باغچه های خانگی است.

ترک خوردن میوه مرکبات

عوامل موثر در ترک خوردن میوه مرکبات

ابیاری و رطوبت خاک

درختان مرکبات درختانی با ریشه نسبتاً کم عمق هستند و در هوای گرم و خشک، احتمالاً خاک خشک و کمبود رطوبت را تجربه می کنند.

اگر درختان برای مدتی سیراب نشوند و اجازه دهند خاک آن ها کاملاً خشک شوند، و سپس آبیاری شوند یا بارندگی شدید را تجربه کنند، آب زیادی را می گیرند و میوه نیز آب می گیرد و به سرعت متورم می شود.

پوست مرکبات نسبتاً انعطاف پذیر است، اما در هوای گرم و خشک، پوست سفت تر وغیر قابل کشتسان می شود ، بنابراین به راحتی کش نمی آید.

اگر میوه از داخل به سرعت شروع به متورم شدن کند، پوست در ضعیف ترین نقطه شکسته می شود و در نتیجه میوه شکافته می شود.

کمبود مواد مغذی

وقتی درخت مرکبات کمبود پتاسیم یا کلسیم داشته باشد، پوست آن نازک تر یا ضعیف تر می شود و بیشتر مستعد شکافتن است. تأمین پتاسیم و کلسیم کافی برای یک درخت مرکبات هنگام کوددهی، شکافتن میوه را به حداقل می رساند.

تقسیم کردن کود به چند نوبت خیلی بهتر است. به طور کلی درختان مرکبات در طول سال سه بار به کود دهی در ماه های اسفند, اردیبهشت و مرداد نیاز دارد.

در هربار به یک اندازه کود مصرف می شود. احتیاط کنید که کود زیاد هم باعث ترکیدن پوست میوه مرکبات می شود. درختان مرکباتی که کود زیادی دریافت کرده باشند میوه هایی با پوست کلفت تولید می کنند.

در نتیجه پوست میوه خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و احتمال شکاف میوه بیشتر می شود.

بار زیادی محصول

شکاف پوست مرکبات ارتباط زیادی به میزان بار نهایی محصول، مقدار میوه ای که درخت حمل می کند، دارد. هرچه بار محصول بیشتر باشد ، درصد شکافت میوه بیشتر است. با بارهای کم محصول ، تعداد کمی از میوه ها شکافته می شوند.

هرچه یک درخت میوه ای بیشتر حمل کند، آب و مواد مغذی کمتری می تواند به هر میوه تقسیم شود و در نتیجه میوه کوچکتر با پوست نازک تر می شود.

در درختان مرکبات ، سطح پتاسیم، که باعث ایجاد یک دوست مقاوم می شود در طول بارهای زیاد محصول کاهش می یابد.

یکی از راه های کاهش بار محصول هرس است که به جای مقدار میوه های زیاد با اندازه کوچک و پوست نازک، میوه کمتری با کیفیت بالاتر و اندازه بزرگتر تولید می کند.

تغییر دما

تغییرات شدید دما می تواند باعث شکسته شدن میوه روی درختانمرکبات شود. اگر خاک خشک باشد و دما در طول روز ۳۰ درجه فارنهایت یا بیشتر تغییر کند، احتمال شکافتن میوه شما بیشتر است. برای محافظت از میوه رطوبت کافی خاک را حفظ کنید.

تغییر رطوبت

همانطور که رطوبت زمین مهم است، میزان کم رطوبت موجود در هوا ممکن است باعث شود پوست میوه شکسته شود. خشکی ناشی از رطوبت بسیار کم هوا ممکن است منجر به شکافتن میوه شود.

در حالی که نمی توانید آب و هوا را در جایی که هستید تغییر دهید، درخت را به خوبی آبیاری و مالچ پاشی کنید با این کارها می توانید از شرایط محیطی، مانند تغییر رطوبت هوا، از عوارض شدید جلوگیری کنید.

سایر مطالب:

ترک خوردن گوجه فرنگی و راه حل آن

پیشگیری از ترک خوردن انار روی درخت

جلوگیری از ترکیدگی میوه مرکبات

کاهش استرس فیزیولوژیکی بر روی درخت مرکبات، احتمال شکافتن میوه را به حداقل می رساند، و این کار را می توان با موارد زیر انجام داد:

  • آبیاری مداوم: اجازه ندهید درخت مرکبات خیلی خشک شود.
  • تغذیه صحیح: اطمینان از این که مواد مغذی مورد نیاز درخت از کود متعادل که همه عناصر ماکرو و ریز مغذی های مورد نیاز را تامین می کند، تامین گردد.
  • تأمین بهتر کلسیم: از طریق خاک و محلول پاشی در تابستان، خطرات را نیز به حداقل می رساند.
  • محلول پاشی نیترات کلسیم که روی میوه اعمال می شود باید تمام سطح میوه را بپوشاند تا موثر واقع شود.
  • کاهش بار محصول می تواند از طریق هرس مناسب انجام شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )