کنترل علف های هرز با استفاده تکنولوژی های نوین

0

کنترل علف های هرز با استفاده تکنولوژی های نوین چون علف های هرز یکی از عمده ترین مشکلات در روند تولید محصولات کشاورزی است بسیار با اهمیت است.

کنترل علف های هرز با استفاده تکنولوژی های نوین

در بسیاری از مزارعی که از روش‌های سنتی کشاورزی استفاده می‌کنند،  از انواع سموم شیمیایی برای برای حذف علف‌های هرز ا استفاده می‌شود که نه‌تنها برای زمین، بلکه برای مصرف‌کنندگان محصولات نیز مضر است.

اما خوشبختانه، اخیرا دستگاه‌هایی تولید شده‌اند که نه‌تنها از هیچ سم شیمیایی برای از بین بردن علف‌های هرز استفاده نمی‌کنند، بلکه قادرند در زمان بسیار کمتر و به صورت بهینه‌تر فرآیند وجین را انجام دهند.

این دستگاه‌ها مجهز به سیستم‌های مبتنی بر فناوری‌های یادگیری ماشینی و بینش کامپیوتری هستند و قادرند بوته‌های گیاهان را از علف‌های هرز تشخیص و اقدامات لازم را برای از بین بردن آن انجام دهند.

در برخی موارد کنترل علف های هرز یکی از دغدغه های کشاورزان است که کاری وقت گیر و پر هزینه است.

کنترل علف های هرز با استفاده تکنولوژی های نوین

سمپاشی هوشمند

سم پاشی هوشمند به لطف فناوری های تشخیص دیجیتال و کنترل سمپاش به واقعیت تبدیل شده است.

سم پاشی نقطه ای برای هدف قرار دادن علف های هرز، یک هدف تحقیقاتی دور از واقعیت نیست.

سیستم های تجاری برای طراحی این تکنولوژی و ساخت ربات های کنترل کننده شروع به کار کرده است.

مطالب مرتبط:

علف هرز پیچک صحرایی و راه های کنترل آن

راههای تشخیص علف هرز از جوانه گیاه اصلی

GPS برای نقشه برداری از گونه های علف های هرز

بیشتر کارهای پیشگامانه در این زمینه در دهه ۱۹۹۰ در انستیتوی تحقیقات Silsoe انگلیس انجام شده است. این برنامه کاربردهای استفاده از GPS برای نقشه برداری از گونه های علف های هرز را که معمولاً به صورت توده ای یا تکه ای رشد می کنند، بررسی کرده است.

تحقیقات در مورد این روش  یعنی “پاشش نقطه ای” برای کنترل علف های هرز با دوزهای مختلف در سال ۲۰۰۶ پایان یافت. با این حال، برنامه های مختلفی برای سیستم تجزیه و تحلیل تصویر ویدیویی ساخته شده است.

این ماده برای کنترل علف های هرز سرکشی که در میان هویج، جعفری، پیاز و تره رشد می کند، طراحی شده است.

این تصاویر با برنامه های پیشرفته ای که دارند فاصله بین ردیف ها و گیاهان اصلی را تشخیص می دهند. پس از تشخیص به دنبال توده های گیاهانی است که با گیاه اصلی تطابق ندارد.

این علف های هرز هنگام عبور از میدان دید دوربین، ردیابی می شوند تا نازل های مربوطه را روی میله اسپری تحریک کنند تا مقدار مشخص علف کش را اسپری کنند.

کوچک ترین توده گیاهی ثبت می شود

از طریق برنامه هایی که برای سیستم طراحی شده است، اپراتورها می توانند کوچک ترین توده علف های هرز را ثبت کنند. پس از شناسایی، نازل ها منطقه ۴ سانتی متری از علف های هرز را سم پاشی می کنند.

بسته به تراکم علف های هرز، مقدار علف کش مورد استفاده معمولاً کمتر از ۲٪ از مقدار سم پاشی معمولی است. این روش  پتانسیل قابل توجهی برای کاهش هزینه ها و به حداقل رساندن تأثیرات سوء محیط زیستی دارد.

سنسورهای NIR

سیستم فعال سازی سمپاش WeedSeeker ، که توسط شرکت NTech Industries Trimble ساخته شده است، از حسگرهای نور نزدیک به مادون قرمز برای تشخیص علف های هرز  و روشن و خاموش کردن نازل ها استفاده می کند.

این اشعه ها توسط کلروفیل در شاخ و برگ گیاهان جذب می شود، در نتیجه نور نزدیک به مادون قرمز (NIR) به حسگرها بازتاب می شود. وقتی علف های هرز ظاهر می شود، سیستم افزایش نسبت نور مادون قرمز را تشخیص می دهد و شیر نازل را فعال می کند تا علف کش اسپری  شود.

الگوریتم های یادگیری عمیق

این سیستم از الگوریتم های یادگیری عمیق استفاده می کند تا علاوه بر شناسایی یک نوع علف هرز، گونه های مختلف را نیز شناسایی کنند.

این الگوریتم ها تفاوت بین اشکال و ساختارهای گیاه را تشخیص می دهد.

مجموعه دوم دوربین ها به طور خودکار عملکرد دستگاه را بررسی می کنند.

نکات تخصصی نازل های مورد استفاده در این تکنولوژی

این نوع نازل ها قطرات بسیار بزرگی را برای اسپری پایدار جهت دار، با فشار کم تولید می کنند تا خطر پاشش در اثر ضربه زدن به گیاه را به حداقل برسانند.

سم پاشی با استفاده از این تکنولوژی می تواند مصرف مواد شیمیایی را تا ۹۰٪ کاهش دهد و تنش بین گیاهان زراعی را به حداقل می رساند. در نتیجه، استفاده کمتر از مواد شیمیایی تأثیرات زیست محیطی ناشی از این مواد را نیز کاهش می یابد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )