چگونگی کنترل عسلک پنبه یا مگس سفید

0

عسلک پنبه با نام علمی  Bemisia tabaciو نام لاتین  White fliesدر مزارع پنبه انتشار جهانی دارد و از دیر زمان در مناطق پنبه کاری ایران وجود داشته و اولین بار در سال ۱۳۲۳ در اطراف کرمان توسط بشیر الهی مشاهده و جمع آوری گردیده و در همان سال در نقاط پنبه خیز فارس و کرمان انتشار داشته است. 

عسلک پنبه

این آفت در سالهای اخیر در مناطق پنبه خیز استان فارس، گرمسار و جیرفت حالت طغیانی پیدا نموده و از مهمترین آفات پنبه محسوب می شود. عسلک برگ پنبه در سواحل خلیج فارس، استانهای بلوچستان و سیستان، خوزستان، مازنداران، گرگان، فارس (داراب و جهرم)، کرمان، خراسان (طبس) و نقاط گرمسیر استان مرکزی مانند گرمسار و ورامین و همچنین اصفهان و کاشان شیوع دارد. ضمنا در کشورهای عراق، هندوستان، پاکستان، و سودان، این حشره از آفات مهم پنبه محسوب می شود.

عسلک پنبه در ایران دارای میزبانهای متعدد است و تا کنون ۴۶ گونه میزبان از گیاهان زراعی، زینتی، علف های هرز و درختان برای این آفت گزارش شده است.

عسلک پنبه

نحوه انتشار

هم پوره ها و هم حشرات کامل از شیره ی سلولهای برگ ها تغذیه میکنند که باعث رنگ پریدگی، پیچیدگی و خشک شدن آنها می شود. آن ها بر روی برگ ها عسلک پنبه ترشح میکنند که موجب رشد کپک های دوده ای سیاه می گردد.

مورچه ها نیز به عسلک جلب می شوند. سفیدبالک ها ناقل برخی بیمارگرهای گیاهی مانند ویروس پیچیدگی برگ پنبه هستند. گیاهان آلوده ظاهری براق و چسبنده دارند. با تکان دادن گیاهان آلوده، سفیدبالک ها به پرواز درمی آیند.

سایر مطالب:

همه چیز درباره کرم خاردار پنبه و راههای مدیریت آن

کنترل عسلک پنبه

اقدامات زراعی :

از بین بردن بقایای مزارع پنبه و سوزانیدن آنها بلافاصله بعد از برداشت محصول.
دور کاشتن زراعت پنبه از جالیز یا آفتابگردان و رعایت فاصله کافی.
تبدیل روشهای کرتی به خطی .
کاشت واریته های مقاوم .
از بین بردن علفهای هرز .
در صورت امکان در اواخر فصل کاشت ، کود اوره به زمین داده نشود.

کنترل شیمیایی :

  • پیریمیفوس متیل(اکتلیک) EC50% و۱٫۵لیتر
  • آمیتراز(مایتاوک)EC20% و ۳لیتر
  • پیری پروکسی فن(آدمیرال) EC10% و۰٫۷۵لیتر
  • بوپروفزین(آپلاود)و ۱٫۲۵ SC40% لیتر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )