تنک کردن میوه یا هرس میوه درختان به چه منظور انجام می شود؟

0

تنک کردن میوه یا هرس میوه به معنی حذف تعدادی از میوه ها در فصل بهار است. از زمان شکوفایی گل تا هنگامی که میوه ها به قطر ۱ سانتی متر برسند فرصت دارید تا هرس میوه را انجام دهید.

هرس میوه به معنی چیدن میوه پیش از رسیدن کامل آن است و به منظور تنظیم مقدار بار درخت، متناسب با قدرت آن انجام می شود.  یکی از سخت ترین مراحل باغداری، تنک کردن میوه درختان است.

تنک کردن میوه یا هرس میوه

تمام هزینه هایی که در طول دوره ی خواب گیاه و فصل رشد صرف باغ شده و فعالیت هایی که در هر شرایطی متوقف نشده با هدف برداشت هر چه بیشتر میوه انجام می شود.

در بهار پس از به ثمر نشستن درخت میوه، باغدار باید بخشی از میوه ها را حذف کند.

با این وجود چند دلیل مهم برای تنک کردن میوه یا هرس میوه درختان وجود دارد:

افزایش ابعاد میوه

با کم شدن تعداد میوه ها، انرژی درخت میان تعداد کمتری میوه تقسیم می شود بنابراین آبگیری و رنگ  گیری میوه ها بهتر انجام می شود.

بهبود طعم میوه

همانطور که در بخش قبل توضیح دادیم انرژی درخت میان تعداد کمتری میوه تقسیم می شود بنابراین هر میوه مقدار بیشتری قند دریافت می کند؛ در نتیجه کیفیت میوه نیز بالا می رود.

کانال تلگرامی ثمر

جلوگیری از سال آوری درخت

باردهی زیاد در سال جاری و عدم تنک کردن میوه ها می تواند درخت را تحت فشار زیادی قرار دهد.

در صورتی که باردهی درخت بیشتر از توان سال جاری آن باشد، سال آینده میوه ای بر درخت مشاهده نخواهید کرد زیرا توسعه جوانه های سال آینده با مشکل مواجه می شود. در نتیجه تنک کردن میوه درختان در استمرار میوه دهی نیز تاثیر بسیاری دارد.

جلوگیری از آسیب فیزیکی به درخت

برخی درخت ها مانند درخت هلو، روی شاخه های یکساله میوه می دهند، علیرغم نازک و ضعیف بودن این شاخه ها، حجم میوه دهی معمولا بسیار است.

در این شرایط تنک کردن میوه از شکستن شاخه ها جلوگیری می کند. در صورتی که شاخه در اثر باردهی بسیار بشکند نه تنها تمام میوه های شاخه ی مذکور از بین می رود بلکه درخت به طور کلی در معرض حمله ی آفات و بیماری ها قرار می گیرد.

مطالب مرتبط:

ابزار هرس درختان ، آشنایی و نحوه کار با آن ها

چگونه درخت انگور را هرس کنیم؟

آموزش هرس درختان میوه

چگونه درخت ها از تنک کردن سود می برند؟

تنک کردن به معنای ایجاد تعادل میان تعداد میوه ها و مجموعه ی سطح برگی درخت است. برگ ها محل تولید انرژی مورد نیاز درخت هستند. به نوعی برگ ها آشپزخانه ی درخت هستند و میوه ها محل مصرف این تولیدات. میان ورودی و خروجی درخت تنک کردن میوه می توان تعادل برقرار کرد.

چه درختانی نیازمند تنک کردن هستند؟

معمولا درختان خزان کننده به تنک کردن میوه واکنش مثبت نشان می دهند. سیب، گلابی، زرآلو، هلو، آلو، کیوی و خرمالو از درختانی هستند که حتما باید در فصل بهار تنک شوند. اما درختانی مانند گیلاس و خشکبارها به تنک کردن احتیاجی ندارند.

نحوه ی تنک کردن درخت سیب و گلابی

اینکه دقیقا چه تعداد میوه حذف کنید بستگی به نوع میوه و البته شرایط درخت شما دارد. در درختان سیب و گلابی هر اسپور توان حمایت تنها یک میوه را دارد.

اسپور ساختارهای فشرده ی چوبی هستند که گل روی آن ها تشکیل می شود. در طول شاخه به طور متوسط هر ۱۲-۱۵ سانتی متر یک میوه در نظر بگیرید و باقی را حذف کنید.‌

اگر درخت شما سالم باشد در هر ۱۲ سانتی متر شاخه بیش از یک اسپور وجود دارد. بنابراین نیاز است که بعضی اسپورها بدون میوه باشند. هنگام انتخاب میان میوه ها برای حذف کردن از میوه های ریز و آسیب دیده شروع کنید.

بزرگترین میوه ها را روی درخت نگه دارید. زمان تنک کردن بسیار مهم است؛ توصیه می شود در اسرع وقت و پیش از اینکه قطر هر سیب یا گلابی به بیش از یک سکه برسد تنک کردن را آغاز کنید.

معمولا ۲۰ روز پس از ریزش گلبرگ ها بهترین زمان برای هرس میوه است.

نحوه ی تنک کردن درخت هلو و زردآلو

در درختانی مانند زردآلو، هلو، شلیل و آلو اسپور تولید نمی شود و میوه ها در طول شاخه های یکساله تشکیل می شوند. البته آلو می تواند به هر دو شکل اسپور یا شاخه یکساله باردهی داشته باشند.

روی شاخه های بارده هر ۳۰ سانتی متر یک میوه روی درخت نگه دارید. تنک میوه هایی مانند زردآلود و هلو ۳۰ روز پس از شکوفایی کامل گل ها انجام شود.

البته هنگام تنک کردن درختان هلو، شلیل، گیلاس و آلو توجه کنید که در ماه ژوئن یک دوره ریزش طبیعی در میوه ها مشاهده خواهید کرد که به آن ریزش جون یا خرداد گفته می شود.

در سال های ابتدایی هماهنگ کردن میزان تنک با ریزش جون کمی سخت خواهد بود اما با گذشت زمان و توجه به میزان ریزش هر سال درخت می توانید تنک را به حدی انجام دهید که پس از ریزش جون با افت شدید محصول مواجه نشوید.

برای درختانی مانند هلو اگر قصد دارید تعداد بیشتری میوه روی درخت نگه دارید حتما یک قیم برای کمک به شاخه های درخت در اطراف آن نصب کنید.

نکات تنک کردن درختان میوه

معمولا تنک کردن به وسیله دست انجام می شود.

اما گاهی از روش هایی مانند شیکر (دستگاه هایی مکانیزه که برای برداشت میوه نیز استفاده می شود و پس از اتصال به درخت با تکانه های ملایم سبب ریزش میوه می شود) البته استفاده از شیکر به دلیل اینکه از کنترل خارج است معمولا توصیه نمی شود.

گاهی تنک کردن به صورت شیمیایی و با استفاده از تنظیم کننده های رشد انجام می شود. باید توجه کنید که هنگام تنک کردن میوه سیب یا گلابی به اسپورها آسیب نرسانید. 

اسپورها محل تشکیل دائمی گل ها هستند و در صورت آسیب ندیدن تا سال ها تولید گل و میوه می کنند.

گاهی در تنک کردن درختانی مثل هلو افراد به کمک میله هایی عمل ریزش میوه را آسان و سریع تر می سازند. البته توصیه می شود اگر تعداد کمی درخت دارید حتما این عملیات را با دست انجام دهید.

بهتر است تنک کردن درختان پاکوتاه با شدت کمی بیشتر انجام شود. زیرا این درختان مانند درختان نیمه پاکوتاه یا استاندارد توان تحمل بار میوه ها را ندارند. به خصوص در سال های ابتدایی که شاخه ها جوان و ضعیف تر هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما ( اینجا کلیک کنید )