گل زنبق رشتی یا سوسن یک روزه

0

گل زنبق رشتی  یا سوسن یک روزه با نام علمی Hemerocallis fulva  از تیره Asphodelaceae  گیاهی علفی و چندساله است. مقاوم در برابر تغییرات آب و هوایی و آفات و بیماری هاست.

گل زنبق رشتی یا سوسن یک روزه

دارای گل های زیبای نارنجی رنگ است که زیبایی خیره کننده ای دارد.   مراقبت از زنبق رشتی بسیار ساده است .هرس گاه به گاه و آب انجام می شود، اما در بیشتر موارد، این ها انواع مختلفی از گیاهان هستند.

گل زنبق رشتی یا سوسن یک روزه

شرایط محیطی مناسب گل زنبق رشتی

بهترین زمان کاشت بهار یا پاییز است. قبل از کاشت کمی کمپوست به خاک اضافه کنید. هر چند این گلهای مقاوم در برابر شرایط محیطی و خاکی می باشند. برای گلدهی بیشتر حتماً آنها را در آفتاب کامل بکارید.

نور

این گل های زیبا عاشق آفتاب فراوان هستند. کاشت آنها در محلی که صبح آفتاب می تابد باعث رشد بهتر زنبق رشتی می شود.  بهتر است، بعد از ظهر محل کاشت سایه باشد. در محل سایه دار هم این گلها رشد می کنند اما میزان گلدهی آنها کمتر از مکان آفتابگیر است.

خاک

زنبق رشتی می تواند در انواع مختلف خاک رشد کند. آنها به عنوان نیلوفرهای خندقی نیز شناخته می شوند زیرا اغلب در خندق ها یا در حاشیه جاده ها یافت می شوند.

اگرچه این گیاهان بسیار مقاوم و سازگار هستند، اما بهترین عملکرد را در خاک مرطوب با زهکشی خوب و غنی دارند

آبیاری

زنبق رشتی به آب کمی احتیاج دارد. اگر در منطقه ای با آب و هوای گرم و خشک می کارید، هنگام خشک شدن خاک آبیاری کنید. هنگام کاشت آنها هر دو روز یکبار آبیاری کنید.

اما پس از استقرار گیاه،  می توانید هفته ای یک یا دو بار آبیاری کنید. در سال دوم، بسته به آب و هوای منطقه خود، ممکن است اصلاً نیازی به آبیاری زیاد نداشته باشد.

دما

زنبق رشتی می توانند گرمای تابستان و همچنین یخبندان زمستان را تحمل کنند.

کود

از آنجا که این نوع گیاهان در مورد نوع خاک زیاد حساس نیست، به کوددهی زیادی احتیاج ندارد مگر اینکه خاک خیلی ضعیف باشد. برای کوددهی می توانید از کود دامی پوسیده و یا کمپوست در بهار استفاده کنید.

سمیت زنبق رشتی برای گربه ها

برای گربه ها سمی است و حتی می تواند کشنده باشد. علائم مسمومیت در گربه ها شامل استفراغ، کم اشتهایی، بی حالی و نارسایی کلیه است.

مطالب مرتبط:

آشنایی با پرورش گل لیسیانتوس

گیاه دارویی ختمی از کاشت تا برداشت

هرس

برای گلدهی بیشتر گل هایی که شکوفایی آنها به پایان رسیده است را از ساقه جدا کنید. اگر گلدهی تمام شده است، برای مرتب شدن ظاهر گیاه ساقه های اضافی را هرس کنید

با نزدیک شدن به فصل زمستان، بهتر است از هرس بیش از حد خودداری کنید و اجازه دهید تا ساقه ها روی گیاه را بپوشاند. این ساقه ها در زمستان به عنوان عایق عمل می کنند.

تکثیر زنبق رشتی

برای تکثیر زنبق رشتی از ریزوم های زیرزمینی استفاده می شود. برای این کار صبر کنید تا شکوفایی گلها تمام شود سپس اطراف ریشه ها را حفر کنید و با استفاده از یک چاقوی تمیز تیز، کل گیاه را به دو یا چند قسمت تقسیم کنید. قسمتهای تقسیم شده را به مکان جدید منتقل کنید.

کاشت زنبق رشتی در گلدان

پرورش زنبق رشتی در گلدان با رشد آنها در زمین تفاوت چندانی ندارد. هر دو آسان هستند. هنگام کاشت در ظروف، بهتر است ته گلدان خود را از سنگ پر کنید.

این امر باعث می شود تا آب تخلیه شود. مقداری کمپوست را در خاک گلدان خود مخلوط کنید، زنبق رشتی را داخل آن قرار دهید  در یک منطقه آفتابی نگه دارید و از گلهای زیبای گلدان خود لذت ببرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )