معرفی مشهورترین نژادهای بز در جهان

0

معرفی مشهورترین نژادهای بز در جهان

۱-بز نژاد سانن (Saanen)

یکی از بهترین نژادهای بز در جهان نژاد سانن است که خاستگاه آن را کشور سوییس می دانند. این نژاد بیشترین شیردهی را نسبت به تمام نژادهای بز در جهان دارد به طوری که میزان شیردهی این بزها به طور میانگین ۳٫۸ لیتر در روز و ۲۰۰۰ کیلوگرم در سال است. نژاد بز سانن دارای بدنی سفید و گاها قهوه ای با لکه ها یا نقاطی سیاه بر روی گوش، بینی و پستان ها است.

سانن

بزهای سانن هر ساله آبستن می شوند و برخی از آن ها دوقلوزا هستند. این نژاد علاوه بر شیردهی بسیار بالا دارای توان بدنی قابل توجه و سازگاری زیاد در مقابل تغییرات محیطی نیز هست. این نژاد به دلیل میزان شیردهی بالایش، یکی از بهترین نژادهای بز برای پرورش و سودآوری می باشد.

  1. بز نژاد توگنبرگ (Toggenburg)
بز نژاد گوتنبرگ

این نژاد نیز مانند بز سانن، نژادی شیری است اما تولید شیر آن نسبت به بز سانن کمتر است. خاستگاه نژاد توگنبرگ به منطقه ای به همین نام در سوییس بر می گردد.  نژاد بز گوتنبرگ بدنی به رنگ قهوه ای روشن با قسمت انتهایی روشن تر دارد.

بعضی از بزهای این نژاد موهایی بلند دارند به گونه ای که این موها، تمامی بدن این بزها حتی پاهای آنها را می پوشاند. بز نژاد گوتنبرگ جثه کوچکتری نسبت به بز نژاد سانن دارد.

معرفی مشهورترین نژادهای بز در جهان

  1. آلپاین
آلپاین

یکی دیگر از مشهورترین نژادهای بز در جهان نژاد بز آلپاین است که زادگاه آن کشور فرانسه می باشد. بز نژاد آلپاین نیز دارای میزان شیردهی بالا می باشد و نسبت به تغییرات محیطی بسیار مقاوم و سازگار است. شیر این نژاد یکی از بهترین و خوشمزه ترین شیرهای بز در جهان است که برای تولید انواع فرآورده های لبنی مورد استفاده قرار می گیرد.

رنگ بز آلپاین قهوه ای، خاکستری تیره و یا ابلق می باشد. نگهداری و پرورش بز آلپاین بسیار آسان و کم هزینه است بوده و به شرایط خاصی نیاز ندارد. بز نژاد آلپاین برای پرورش سیستم بسته صنعتی، بسیار مناسب است و از نظر تجاری سودآوری بالایی دارد.

  1. بز نژاد آنقولونوبیان (Anglo-Nubian)

نژاد بز آنقولونوبیان حاصل تلاقى بزهاى انگلیسى با نژادهاى بز زارئیبى مصر و جامانپارى هندوستان است. این نژاد جثه ای بزرگ دارد به طوری که بزهای ماده، وزنی در حدود ۷۰ کیلوگرم و بزهای نر این نژاد، وزنی در حدود ۱۰۰ کیلوگرم دارند.

این نژاد در واقع یک نژاد گوشتی است. میزان شیردهی بز آنقولونوبیان کم است اما درصد پروتئین و چربى شیر آن بالاست. این نژاد دارای بدنی بزرگ و عضلانی با گوشهایی بزرگ افتاده است.

معرفی مشهورترین نژادهای بز در جهان

  1. نژاد بز آنقورا (Angora)

خاستگاه نژاد بز آنقورا کشور ترکیه می باشد اما از اواخر قرن نوزدهم این نژاد به دیگر مناطق جهان نیز صادر شد. هم اکنون تعداد زیادی از این نژاد در کشورهایی چون آمریکا، استرالیا، آفریقاى جنوبی، آرژانتین و نیوزلند نیز پرورش داده می شود.

آنقورا

نژاد بز آنقورا یک نژاد شیری با جثه ای کوچک است. این نژاد معمولا سفید رنگ و گاها سیاه یه قهوه‌اى تیره می باشد. موهای بلندی تمامی بدن این بزها را می پوشاند. این موهای بلند، ۲٫۵ سانتی متر رشد ماهیانه دارند. وزن بز ماده این نژاد، حدودا ۴۵-۵۰ کیلوگرم و وزن بز نر ۶۰-۶۵ کیلوگرم است. این نژاد بسیار شبیه به گوسفند است و از تلاقی  آن با نژادهای دیگر می توان بزغاله هایی گوشتی به دست آورد.

  1. بز نژاد باربارى (The Barbari)

یکی دیگر از نژادهای بز مشهور، نژاد بز بارباری است که خاستگاه آن به شمال هند و پاکستان برمی گردد. این نژاد یک نژاد شیری محسوب می شود و روزانه حدودا ۷/۱-۶/۱ کیلوگرم شیردهی دارد. بارباری در طول دو سال  ۳ بار زایش دارد. درصد دو قلوزایی و سه قلوزایی در این نژاد بسیار بالا است.

بز ماده نژاد بارباری وزنی در حدود ۲۰-۳۵ کیلوگرم دارد.

  1. بز نژاد بیتال (The Beetal)

این نژاد بز نیز یک نژاد شیری است که خاستگاه آن مثل بز نژاد بارباری، کشورهای هند و پاکستان است. میانگین شیردهی روزانه این نژاد ۷/۱-۲/۱ کیلوگرم است. در این نژاد درصد دوقلوزایی پایین تر از نژاد باباری است. این نژاد یک نژاد شیری-گوشتی محسوب می شود.

معرفی مشهورترین نژادهای بز در جهان

  1. بز نژاد بوئر (The Boer)
بوئر

یکی دیگر از نژادهای مشهور بز در جهان نژاد بوئر است که یک نژاد شیری-گوشتی محسوب می شود. میانگین شیردهی روزانه این نژاد ۳/۱ تا ۸/۱ کیلوگرم می باشد. بز ماده نژاد بوئر به طور میانیگن وزنی در حدود ۶۰-۷۵ کیلوگرم دارد. این نژاد را بهترین نژاد گوشتی بزها می دانند.

  1. بز نژاد گلدن گرنزى (Golden Guernesy)
بز نژاد گلدن گرنزى

این نژاد نیز یک نژاد شیری است. رنگ بدن این نژاد قهوه‌اى یا قرمز بوده و موهایی بلند می باشد. موهای بلند این بزها گاهی حتی پاهای آن ها را نیز می پوشاند.

مطالب مرتبط :
بزهای شیری که «قدّ گاو» شیر می‌دهند
بزسانن ، صفر تا صد پرورش

معرفی مشهورترین نژادهای بز در جهان

  1. بز نژاد باگوت (Bagot)
بز نژاد باگوت

این نژاد دارای جثه ای کوچک نسبت به دیگر نژادهای شیری است. بخش سر و شانه بز باگوت، سیاه رنگ و بقیه بدنش سفید رنگ است. این نژاد موهایی بلند و زبر دارد. طول شاه های بز نر این نژاد گاهی به یک متر نیز می رسد.

  1. بز نژاد کشمیرى (Cashmere Goat)
بز کشمیری

بهترین نژاد بزهای کرکی، بز کشمیر نام دارد که بیشتر در بخش هایی از کشورهای ایران، روسیه، مغولستان، کشورهای هیمالیا مانند چین و افغانستان پرورش داده می شود. نژادهای شاخص بز کرکی در ایران شامل بز نژاد رایینی کرمان، بز یزدی و بزهای خراسان جنوبی می باشد. اگر این نژاد در مناطق سردسیری نگهداری شود، کرکی بسیار با کیفیت تولید می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما ( اینجا کلیک کنید )