دامداران مراقب شیوع بیماری های دامی در فصل زمستان باشند

بسیاری از دامداران با شروع فصل پاییز و زمستان با هدف مبارزه با بیماری های دامی در فصل زمستان به علت سرد شدن هوا روش نگهداری دام ها را تغییر داده و آنها را در آغل و اصطبل های كاملا مسقف نگهداری می كنند كه این روش از عوامل بیماری زا است.
وی گفت: كوچك بودن فضای آغل ها، تراكم زیاد دام و نبود تهویه مناسب علاوه بر تكثیر و افزایش میزان عوامل بیماری زا سبب تجمع گازهای خطرناك از جمله آمونیاك می شود.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامپزشكی خراسان جنوبی بیان كرد: ورود این گازها به دستگاه تنفس حیوانات باعث تشدید مشكلات تنفسی و عوامل بیماری زا فرصت طلب به راحتی وارد سیستم تنفسی حیوان می شود.

وی تصریح كرد: به علت تراكم بالای دام در این فضاها انتقال عوامل بیماری زا از دام های بیمار به دام های سالم سریعتر صورت می گیرد كه اگر دامدار به موقع اقدام نكند موجب فراگیری بیماری در دام ها خواهد شد.

دادفر ساخت جایگاه و اصطبل مناسب و استاندارد را از مهمترین راهكار های جلوگیری از بیماری های دامی در فصل زمستان ذكر كرد و گفت: با رعایت استانداردها دامداران از تلفات بی رویه دام مصون خواهند بود.

وی توضیح داد: در ساخت جایگاه دام ها باید برای هر راس دام سبك، حداقل 2 متر مربع فضا در نظر گرفته شود و اصطبل ها از تهویه مناسب برخوردار باشند.

مطالب مرتبط :
بیماری شاربن یا سیاه زخم در دام و راههای پیشگیری و درمان
بیماری زبان چوبی در گاو

دادفر گفت: استفاده از آغل های قدیمی كه در اصطلاح محلی به آن لون گفته می شود، به هیچ عنوان توصیه نمی شود و بهترین توصیه در این زمینه تغییر سیستم دامداری از سنتی به صنعتی است.

وی اظهار داشت: با اینكه پرورش صنعتی دام ها زیر نظر دامپزشك افزایش هزینه های دامدار را در بر خواهد داشت اما در صورت پرورش اصولی دام ها تحت نظارت دامپزشك، خسارات اقتصادی بی شماری كه در حال حاضر برای دامداران بسیار عادی و طبیعی است، حذف و سود قابل توجهی عاید دامدار خواهد شد.

بیش از 30 هزار دام سنگین و یك میلیون و 750 هزار راس دام سبك در خراسان جنوبی وجود دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.