۵۰ محصول کشاورزی نشان حد مجاز آلاینده‌ها دریافت کردند

علیرضا رفیعی پور اظهار کرد: نشان حد مجاز آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی توسط سازمان ملی استاندارد و گواهی صنعت سبز از سوی سازمان حفاظت محیط زیست صادر می‌شود.

کسب نشان حد مجاز آلاینده ها در محصولات کشاورزی

وی گفت: اکنون 700 پرونده برای کسب نشان حد مجاز آلاینده ها در محصولات کشاورزی در دست اقدام است.

مدیرکل دفتر محیط زیست و سلامت غذا وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه درخواست نشان حد مجاز محصولات کشاورزی به‌طور داوطلبانه توسط تولیدکنندگان انجام می‌شود،اظهار داشت: محصولات زراعی، باغی، گلخانه‌ای و قارچ پس از رصد و پایش و دریافت کد شناسه  9 رقمی از سوی وزارت جهاد کشاورزی، نشان حد مجاز آلاینده توسط سازمان ملی استاندارد دریافت می‌کنند.

رفیعی پور خاطرنشان‌کرد: نشان حد مجاز آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی برای سه سال اعتبار دارد و پس از این مدت باید دوباره تمدید شود.

وی گفت: اعطای این نشان به محصولات کشاورزی در واقع به مصرف‌کننده در مورد کیفیت محصول اطمینان خاطر می‌دهد.

مدیرکل دفتر محیط زیست و سلامت غذا وزارت جهاد کشاورزی درباره اعطای این نشان به محصولات دامی افزود: برای محصولات دام، طیور، آبزیان و زنبور عسل که تولیدی افزون بر 15 میلیون تن در سال را به خود اختصاص می‌دهند، برنامه دریافت نشان حد مجاز آلاینده‌ها وجود دارد.

وی ادامه‌داد: برای این کار علاوه بر آمادگی ذی‌نفعان، باید بستر سامانه یکپارچه، نرم‌افزارها و مدیریت بازار فراهم شود.

گواهی صنعت سبز

رفیعی‌پور، درباره گواهی صنعت سبز نیز گفت: در بخش کشاورزی 11 هزار صنعت مرتبط با این بخش داریم که باید طی یک برنامه راهبردی بتوانند گواهی صنعت سبز را دریافت کنند.

بیشتر بخوانید :
تعیین نادرست تضمین خرید محصولات کشاورزی و گندم زمینه واردات را فراهم می‌کند

وی بیان‌داشت: صنایع بخش کشاورزی را تشویق به دریافت این گواهی می‌کنیم.

 بنابراین گزارش پس از انجام آزمایشات مختلف روی محصول تقاضا شده، اگر میزان آلاینده‌های آن محصول در حد مجاز بوده و با استاندارهای ملی مطابقت داشته باشد، به آن محصول کشاورزی پروانه کاربرد و نشان حد مجاز آلاینده‌ها اعطا می شود.

مدت اعتبار این پروانه سه سال است و در طول این مدت، پس از اخذ پروانه دست‌کم سالی یک بار توسط شرکت بازرسی نمونه‌برداری و بازرسی‌های لازم انجام و گزارشات مربوطه به سازمان جهادکشاورزی ارسال می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.