پرورش اصولی درخت فوجیا

0

فوجیا درختی همیشه سبز بوده و بصورت چند ساله می باشد ، ارتفاع این درخت به یک تا هفت متر می رسد. بجز تولید میوه ، بطور گسترده به عنوان گیاه زینتی نیز پرورش داده می شود.

فوجیا درختی همیشه سبز بوده و بصورت چند ساله می باشد ، ارتفاع این درخت به یک تا هفت متر می رسد. بجز تولید میوه ، بطور گسترده به عنوان گیاه زینتی نیز پرورش داده می شود. میوه فوجیا در پاییز رسیده ، به رنگ سبز بوده و شکل آن بیضی است. اندازه ی آن حدود یک تخم مرغ کوچک می باشد.این درخت دارای میوه های شیرین ، معطر ، با طعمی شبیه آناناس و سیب و نعناع می باشد.

درخت فوجیا


مشخصات گیاهشناسی :

نام های فارسی فوجیا ، فیجوا
نام های لاتین
Feijoa , Pineapple Guava , Guavasteen
نام علمی:
Feijoa Sellowiana
خانواده:
Myrtaceae
Feijoa Tree

گیاهشناسی :

فوجیا درختی همیشه سبز بوده و بصورت چند ساله می باشد ، ارتفاع این درخت به یک تا هفت متر می رسد. بجز تولید میوه ، بطور گسترده به عنوان گیاه زینتی نیز پرورش داده می شود. میوه فوجیا در پاییز رسیده ، به رنگ سبز بوده و شکل آن بیضی است. اندازه ی آن حدود یک تخم مرغ کوچک می باشد.این درخت دارای میوه های شیرین ، معطر ، با طعمی شبیه آناناس و سیب و نعناع می باشد. گوشت این میوه آبدار و حالت ژله ای دارد. درخت فوجیا همچنین دارای برگ های چرمی و متقابل بوده و دمبرگ ها کوتاه و ضخیم هستند. گل ها یک اینچ بوده و دوجنسی می باشند. بصورت تکی یا در خوشه ظاهر می شوند. پرچم ها بلند ، قرمز روشن با گرده های زرد رنگ هستند. گل ها شامل ۴ تا ۶ گلبرگ سفید رنگ با لبه های بنفش می باشند.

دمای مورد نیاز :

دمای مورد نیاز کشت فوجیا شرایط نیمه گرمسیری تا گرمسیری بوده ولی به ۵۰ ساعت سرمای زمستانه نیز برای میوه دهی نیاز دارد. این گیاه به سرما مقاوم ولی سرمای زمستانه زیر ۹- درجه سانتی گراد سبب از بین رفتن گیاه می گردد. گرمای بالای ۳۲ درجه سانتی گراد برای تشکیل میوه مضر می باشد.

آبیاری :

آبیاری منظم برای رسیدن میوه ضروری می باشد.

نور مورد نیاز :

این گیاه برای رشد و باردهی منساب به نور زیاد آفتاب نیاز دارد.

خاک مورد نیاز :

این درخت به خشکی و شوری خاک مقاوم است. در خاکهای متنوعی رشد کرده و بهترین میوه ها از خاک هایی که دارای زهکشی کامل بوده ، برداشت می شوند. pH مطلوب این گیاه ۵٫۵ تا ۷ می باشد.

کود مورد نیاز :

به کودهای کامل نیاز داشته و عملکرد آن را بالا می برد. ترکیب ۸-۸-۸ از نیتروژن، فسفر و پتاسیم مناسب است.

روش تکثیر :

درخت فوجیا به راحتی از طریق بذر تکثیر می یابد. اما دانهال ها غالباً شبیه پایه مادری نیستند. از شاخه ها میتوان قلمه گیری کرد و در سیستم میست یا مه افشان میتوان آن را ریشه دار کرد. از طریق پیوند رقم های مطلوب روی پایه های بذری نیز می توان به تکثیر فوجیا اقدام نمود. هنگامی که از بذر تکثیر می یابد رشد آرامی داشته و گیاهان جوان به باد حساس هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما ( اینجا کلیک کنید )