خسارت سیل به بخش کشاورزی؛ بیش از ۶ هزار میلیارد تومان

1

بر اساس برآورد اولیه خسارت سیل به بخش کشاورزی درروزهای گذشته بیش از ۶ هزار تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد کرده است.

خسارت سیل به بخش کشاورزی

سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی روز شنبه در جلسه مدیریت ستاد بحران این وزارتخانه که در خصوص سیل اخیر با حضور وبیناری ۱۶ استان برگزار شد، گفت: در فاز اول بیش از ۶ هزار میلیارد تومان خسارت سیل اخیر در حوزه‌های مختلف کشاورزی اعم از دام، طیور، عشایر، قنوات، زنبورعسل، باغات و شبکه‌های آبیاری برآورد شده است.

ساداتی نژاد بابیان اینکه احتمالاً با برآورد نهایی خسارات افزایش خواهد یافت، افزود: باید ارزش کار آبخیزداری به‌خوبی مشخص شود و بیشتر در این زمینه برای جلوگیری از این مهم هزینه شود.

استفاده از ظرفیت بسیج سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها

وزیر جهاد کشاورزی از روسای جهاد کشاورزی استان‌ها خواست تا در کنار دامداران و کشاورزان آسیب‌دیده باشند و مسائل و مشکلات آنان را موردبررسی قرار دهند.

ساداتی نژاد همچنین خواستار استفاده از ظرفیت بسیج سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها در این امر شد و گفت: بسیج جهاد کشاورزی نیروی واکنش سریع و حافظ منافع دامدار و کشاورز بوده و احیاکننده بسیج سازندگی است.

وزیر جهاد کشاورزی از استان‌ها خواست خسارت دقیق در خصوص حوزه کشاورزی و دامداری در سیل‌های اخیر را اعلام کنند تا در این زمینه برنامه‌های لازم برای حمایت از آنان و تأمین موردنیاز محصولات آسیب‌دیده کشاورزی برای مصرف‌کنندگان در کشور انجام شود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به خرید تضمینی محصولات در مناطق سیل‌زده با روش تشکل‌ها و اتحادیه توسط سازمان مرکزی تعاون روستایی، تصریح کرد: خرید مرغ و گوشت نیز در اولویت قرار دارد و شرکت پشتیبانی امور دام کشور در این زمینه فعالیت‌های لازم را انجام خواهد داد تا دامدار ما متحمل خسارت بیشتری نشود.

وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: معاونت باغبانی نیز با در نظر گرفتن نهال و یا فعالیت‌های لازم در این حوزه به باغداران کمک کند؛ همچنین معاونت آب‌وخاک نیز احیا و بازسازی کانال‌های آبرسانی و قنوات را نیز در دستور کار قرار دهد.

ساداتی نژاد همچنین خواستار امهال وام کشاورزان توسط بانک کشاورزی و ارائه تسهیلات کم‌بهره به کشاورزان مناطق آسیب‌دیده شد.

وزیر جهاد کشاورزی به موسسه جهاد نصر که طراحی و اجرای کلیه پروژه‌های عمرانی و زیر بنایی با اولویت بخش کشاورزی را بر عهده دارد دستور داد تا برای بازسازی مناطق کشاورزی آسیب‌دیده وارد عمل شده تا کلیه باغات از بین نرود.

1 نظر
  1. غلامعلی می گوید

    اتفاقا نصف بد بختی کشور ما پست همین وزیر کشاورزی صورت گرفته که خیلی چیزهای مربوط به کشاورزی که عمده غذای اصلی مردم بوده را بحد اعلا رسانده مثلا برنح سی ویک را به صدو سی رسانده ومرغ را ازسی به شصت وروغن را ازدوازه به هشتاد وتخم مرغذرا ازچهل به صد وگوشت را ازصد به دویست رسانده .فقط سید بودن ملاک سالم بودن نمیشه پدرمردم دراومده با این تورم ،چطورشمادارین اینهمه فشارمیارین بمردم خدا بما رحم کنه وسیل وزلزله واتش سوزی را بجان ما نندازه .والان اعلام میکنی شش هزار میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی وارد شده.که کشاورزان برنج را گرونتر بکنند وشما برنج خارجی وارداتی را که موش نمیخوره بندازین بگردن ما ازروی ناچاری ؟تازه شانس اوردین اکثر برنج شمال برداشته شده وگرنه میگفتین کل بودجه یکساله را سیل برده .در هر صورت کمی بفکر مردم بد بخت باشید .شما که ککتون نمیگزه بفکر بد بخت ها باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما ( اینجا کلیک کنید )