تکثیر و پرورش ماهیان دریایی ،طرحی در دستور کار ستاد توسعه زیست فناوری

استخراج و تجاری‌سازی فرومون‌ها در تکثیر و پرورش ماهیان دریایی (ماهی صبیتی) طرحی است که با حمایت ستاد ویژه توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرایی می‌شود.

تکثیر و پرورش ماهیان دریایی
ماهی صبیتی

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو: امنیت غذایی یکی از مواردی است که سران کشورها به دنبال آن هستند و استفاده از موجودات دریایی یکی از منابع مورد تاکید همه کشورها است. در ایران نیز مقرر شده با تلاش دانش‌بنیان‌ها سبد غذایی کشور با موجودات دریایی ایمن‌تر و پُربارتر شود.

استخراج و تجاری‌سازی فرومون‌ها در تکثیر و پرورش ماهیان دریایی (ماهی صبیتی) طرحی است که با حمایت ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرایی می‌شود.فرومون‌ها سیگنال‌های مولکولی هورمونی یا مشتقات آنها هستند که در محیط خارج از بدن بر گونه‌های یکسان اثر می‌گذارند، این طرح فعلا بر روی ماهی گونه صبیتی در حال اجرا است.

مطالب مرتبط:

تولید ۲ هزار و ۵۰۰ تن گوشت ماهیان خاویاری در کشور

ماهیان پرورشی و شاخص های مهم در ارزیابی سلامت آنها

نکاتی بسیار مهم در شرایط پرورش ماهیان خاویار

تولید بیش از ۹ هزار تن ماهی قزل آلا در سه نقطه از سد سیمره

ماهی صبیتی با نام علمی hasta Sparidentex از غذاهای با ارزش دریایی است که به میزان زیادی در خلیج فارس و سواحل هند، از آب های کم عمق ساحلی تا اعماق متوسط یافت می‌شوند، استفاده از فرومون جنسی برای ماهی صبیتی با هدف سیالیت اسپرم‌ها و افزایش حجم و سرعت تحرک اسپرم توصیه شده است.این طرح با همکاری گروه پژوهش، زیرساخت و توسعه فناوری ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با همکاری موسسه تحقیقات علوم شیلاتی با بودجه‌ای بالغ بر یک هزار میلیارد ریال اجرایی می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.