همه چیز درباره گوسفند سنگسری

گوسفند سنگسری نوعی نژاد منحصر بفرد از دام سنگسری و از انواع نژاد گوسفند گوشتی در ایران است. خاستگاه گوسفند نژاد سنگسری مراتع عشایر ایل سنگسر در شهرستان مهدیشهر و تعدادی از استان‌های همسایه‌ است.

نژاد گوسفند سنگسری، به دلیل ظرافت ، قدرت زیاد و مقاومت در مقابل عوامل محیطی، مورد توجه محققین قرار گرفته‌است بطوری که این نژاد موضوع چند پایان‌نامه دانشگاهی بوده‌است.همچنین گوسفندان سنگسری از حیث پرواری بی‌نظیراند و محصول گوشت آن‌ها تقریباً ٪۶۰ وزن گوسفند پیش از ذبح شدن است.

خصوصیات گوسفند سنگسری:

همان طور که می دانید گوسفندان و نیز قوچ ها و میش ها دارای نژاد های گوناگونی هستند و بسته به نژاد خود دارای خصوصیات خاصی می باشند. دسته ای از گوسفندان، گوسفند سنگسری می باشد. گوسفندانی که دارای نژاد سنگسری هستند معمولآ از نژاد گوشتی می باشند و تولید این گونه از گوسفندان در گوشت آن ها می باشد.

گوسفند سنگسری

زیست بوم و جمعیت گوسفندان سنگسری:

گوسفندان سنگسری در محلی به نام سنگسر که در شمال شهرستان سمنان واقع است، وجود دارند و در مناطق دیگر به ندرت دیده می شوند. گوسفندان سنگسری برای ییلاق به مناطقی مانند فیروزکوه، دماوند، شمیرانات و گاهن کرج برده می شوند و مناطق قشلاقی این گونه از گوسفندان مناطق حاشیه ای کویر سمنان و نیز ورامین می باشد. به طور کلی می توان گفت که حدودآ ۱۰۰ هزار راس از این نژاد و نوع گوسفند در اطراف سمنان و مناطق گفته شده وجود دارند.

مطالب مرتبط:
گوسفند کردی مقاوم ترین نژاد نسبت به بیماری ها
معرفی گوسفند نژاد سافولک

خصوصیات ظاهری گوسفندان سنگسری:

جثه ی گوسفندان سنگسری معمولآ کوچک و به اصطلاح جمع و جور است و نیز پاچه های گوسفندان سنگسری نازک و ظریف هستند. دنبه ی گوسفند سنگسری بسیار کوچک تر از بقیه ی نژاد های گوسفندان است و معمولآ چنین گوسفندانی فاقد دنبالچه هستند و یا دنبالچه ی بسیار کوچکی دارند. در قوچ و میش های این نژاد شاخ دیده نمی شود اما در تعداد بسیار کمی از نر ها شاخ به عنوان یک زائده ی بسیار کوچک در بالای سر و بغل گوش ها دیده می شود.

گوسفندان سنگسری به علت داشتن جثه ی کوچک توانایی زیادی در راه رفتن و پیمودن راه دارند و به علت کویری بودن منطقه ی زیست آن ها ، گوسفندانی بسیار مقاوم می باشند.گوسفند سنگسری نژادی گوشتی و ریزجثه‌است و تنوع رنگ در این نژاد بسیار زیاد است. بطوری که رنگ گوسفندان این نژاد از قهوه‌ای کاملاً روشن تا قهوه‌ای کاملاً تیره متغیر است.

همچنین در این نوع نژاد، قوچ‌ها و میش‌های فاقد شاخ هستند و گوسفندان، دنباله آن‌ها آویزان نیست و بسیار کوتاه می‌باشد .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.