تغییر مصوبه وزارت کشاورزی در عرض ۲۴ ساعت/ صادرات کیوی دوباره آزاد شد+ سند

به گزارش خبرنگار اقتصادی ثمر اقتصادی  درحالی که روز دوشنبه 7 مهر ماه  زهرا جلیلی مقدم مدیرکل دفتر میوهای گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی از ممنوعیت صادرات کیوی تا 15 مهرماه با بریکس زیر 6.2 برای حفظ بازار های خارجی خبر داده بود؛ بر اساس نامه ای که در تاریخ 8 مهر ماه معاون وزیر جهاد کشاورزی به رئیس سازمان توسعه تجارت نوشته است، ممنوعیت صادرات کیوی لغو شد.

جلیلی‌مقدم مدیرکل دفتر میوهای گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی روز دوشنبه در این باره گفت: سلایق و خواست بازارهای هدف با توجه به فیزیولوژی میوه و تاریخ مناسب برداشت کیوی نیز مورد مطالعه قرار گرفته و تعیین زمان برای صادرات، سبب جلوگیری از صادرات میوه نارس و کال شده تا به نام و برند میوه ایرانی خدشه‌ای وارد نشود.

به گفته جلیلی مقدم، میوه نارس، طعم مطلوبی ندارد و مسلما با تأثیر منفی روی مصرف کنندگان، تمایل به مصرف آن نیز کاسته می‌شود.

وی با اشاره به اثرات ممنوعیت صادرات کیوی در برهه زمانی خاص، یادآور شد:  در چند سال اخیر این موضوع مدیریت شده و صادرات کیوی از متوسط 75 تا 90 هزار تن در سنوات پیشین، به 160 هزار تن در سال رسیده است.

مطالب مرتبط:
صادرات کیوی تا ۱۵ مهر ماه ممنوع است

مدیرکل دفتر میوهای گرمسیری و نیمه‌گرمسیری به این نکته نیز اشاره کرده بود که اولویت ما حفظ بازارهای بلندمدت، ارجحیت منافع ملی و اکثریت تولیدکنندگان و افراد فعال در صنعت کیوی است.

 نامه امید گیلان پور معاون توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کار های کشاورزی به زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت درباره لغو ممنوعیت صادرات کیوی به طور کلی متضاد اظهارات همکار خود در وزارت جهاد کشاورزی است.

متن نامه به شرح زیر است:

برابر اعلام نظر معاونت امور باغبانی به دلیل بیماری کرونا و شرایط حادث از جمله افت شدید قیمت این محصول خواهشمند است ممنوعیت صادرات محصول مذکور از تاریخ این نامه (99/8/7) صرفا برای سال جاری رفع شود.

صادرات کیوی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.