به نهادهای مسئول کشاورزی دلگرم بنباشید ؟!

اگر شما هم در حوزه کسب و کارهای دیجیتال فعالیت می کنید ، خوب می دانید که برای شروع یک فعالیت اینترنتی در حوزه مرتبط با نهادهای مسئول کشاورزی ابتدا باید بپذیرید که شما در ایران فعالیت می کنید ،
ایران با همه مقتضیات کار در آن :
الف : محیط بکری که تا حالا کسی جرات وارد شدن به این حیطه کاری را در آن نداشته و یا آنهایی که وارد شده اند خیلی اندک و انگشت شمار بوده اند .
ب: پذیرفتن ریسک فیلترینگ و چاقوی تیز سانسور در صورتی که دست از پا خطا کنید.
ج: نهادهای مختلف و رنگارنگی که همگی و بالاتفاق خود را مسیول دادن مجوز به شما میدانند و شما می مانید و یک دنیا سوال که از کجا شروع کنید .
چ: ادارات مختلف که نمی‌دانند در برخورد با شما به چه قوانینی استناد کنند و مشتریانی که حتی اگر به شما هم اعتماد کنند و همه مجوزهای قانونی شما رو هم ببینند باز هم ته دلشان می لرزد .
اما میخواهیم همه اینها را کنار گزارده و برویم سر وقت تجربه شخصی خودمان در حیطه کسب و کارهای دیجیتالی در حوزه کشاورزی ، حیطه ای که هنوز کارکنان خیلی از ادارات آن هم شاید از کمبود امکانات اطلاع رسانی مدرن در ادارات گلایه مند هستند ( متوجه هستید که !!! نمیتوانم خیلی رک و پوست کنده صحبت کنم ، نکنه از من کینه بگیرند و زیر پامون رو اصطلاحا خالی کنند ).
البته اینها که گفتیم نه برای همه بخشهای نهادهای مسئول کشاورزی بلکه فقط بعضی از معدود مسئولین “نان آپتودیت” آن منظورمان بود ، وگرنه خدا نیاورد روزی که ما خدای ناکرده زحمات مسئولین خدوم وزارتخانه محترم را نادیده گرفته باشیم و حرفی به گزاف زده باشیم .
در شروع کار و ابتدایی که اولین بنر شما اصطلاحا بالا برود سراغتان می آیند و از چند و چون کارتان می پرسند ، چطور می توانیم با هم کار کنیم ” بله البته ” ، چه خدماتی ما می توانیم به شما بدهیم و متقابلاً ، کمی بعدتر ، چطوره تشریف بیارید از نزدیک شما رو ببینیم ، نزدیکتر ، خوب حالا خوبه ….
همین ، فقط همین ، این که شبیه …. پس شما چه چیزه خاصی دارید …. برو بابا ….
سازمان نظام …. کل کشور ، سازمان …. استان …. اداره …. معاون …. ، رییس ….. وووو
همشان هیچ البته می دانید نهادهای مسئول کشاورزی تقصیری هم ندارند چون بلافاصله بعد از ارضائ حس کنجکاوی شأن یادشان می افتد که بودجه تامین حقوق کارکنان خدومشان را هم ندارند چه برسد به حمایت شما و …
شما می مانید و طرحی که حالا اصطلاحا تا تهش را برای عزیزان دل اصطلاحا پرزنت کرده اید ، و دیگر هم سراغتان را نمی گیرند .
خدا را صد هزار بار شکر که حداقل در پروژه ما تامین و پشتیبانی از قبل انجام و نیازی به این حمایت‌های اصطلاحا آب ، دوغ خیاری نیست و الا خود حدیث مفصل می توانستی بخوانی از این مجمل …. و از آن مهمتر که خدا را شکر پروژه را تا انتها برایشان بازگو نکردیم که حالا مغموم و پریشان باشیم که چرا کردیم که لعنت بر خودمان باد .
اما از ما به شما نصیحت:
۱_ به هیچ عنوان به وعده های ارگانهای بخصوص دولتی در زمینه حمایت مادی و معنوی دلخوش نباشید و تا ریال آخر کسب و کارتان را تامین و سپس ورود کنید .
۲_ به هیچ عنوان با کسانی که کارشان دلالی و کاسبی در فضای فیزیکی کشاورزی است از کسب و کار دیجیتالی مشاوره نخواهید چون نه کارشناس هستن و نه دارای صلاحیت اظهار نظر.
3_ گول ظاهر رنگارنگ سازمانهای تابعه و … وزارت متبوع …. را نخورید و پروژ و طرح و ایده تان را تا انتها بازگو نکنید .
۳_ پروژه خودتان را اگر بخوبی مطالعه کرده اید مردد نباشید و هرگز به گزافه گویی های آدمهای غیر کارشناس گوش نکنید در هیچ مقام و منصبی
۴_ دلگرم باشید که علی رغم سیگنالهای مثبت انسانهای کم اطلاع ، آینده از آن کسب و کارهای دیجیتالی است ، همه این آدمهایی که در مناصب مختلف و با زد و بند سیاسی سرکار غیر تخصصی خود آمده اند رفتنی هستند و شما می مانید و آینده ای که برایتان پر است از فرصتهای بکر و جذاب .
پس مصمم و با اراده و توکل شروع کنید و ادامه دهید ، آینده از آن شماست .

#مجید_ضیایی_پرور

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.